Деталі

Марсохід, який вперше приземлився на кратер у лютому 2021 року разом зі своїм компаньйоном гелікоптером Ingenuity, зробив це відкриття, використовуючи радар, що проникає крізь ґрунт. Таким чином він знайшов шари осаду, що колись належали озеру, яке згодом висохло й перетворилося на гігантську дельту (місце, де річка впадає в океан, море чи озеро).

Дивіться також Чому Марс помер, а Земля все ще сповнена життя

Ми давно знаємо, що вода на Марсі була мільярди років тому. Вона залишила по собі численні каньйони, річкові шляхи, ознаки нанесення мулу, свідчення високих хвиль та інше. Але науці невідомо, чи встигло там з'явитися хоча б найпростіше мікробне життя перед тим, як планета втратила свою атмосферу, а потім і воду. Тож апарати на кшталт Perseverance повинні допомогти нам в цьому розібратися.

З моменту свого прибуття на Марс зонд разом з іншим апаратом Curiosity шукає ознаки давнього життя на марсіанській поверхні, долаючи 48-кілометровий кратер Єзеро та збираючи десятки зразків гірських порід для подальшого повернення на Землю.

Марсохід Perseverance оснащений сімома науковими приладами, один з яких — радарний сканер для дослідження поверхні Марса (RIMFAX). Вистрілюючи радіолокаційними сигналами в землю кожні 10 сантиметрів протягом своєї довгої подорожі, марсохід побудував карту імпульсів, відбитих з глибини близько 20 метрів під поверхнею кратера. Саме ця радіолокаційна карта виявила наявність відкладень, які підозрювали попередні дослідження, але ніколи раніше не підтверджували, і які вказують на те, що колись кратер був затоплений водами гігантського озера.

Щоб повернути дорогоцінний вантаж зразків марсіанської породи, Perseverance чекатиме на прибуття запланованого Європейським космічним агентством (ЄКА) спускового апарата. Він оснащений невеликою ракетою, на яку марсохід завантажить зразки гірських порід і ґрунту. Потім вона вийде на орбіту Марса й попрямує до орбітального корабля для зворотного польоту на Землю.

Планується, що повернення зразків відбудеться не раніше 2033 року.