Метали в астрономії – це всі хімічні елементи, важчі за гелій. Зірки Галактики мають різний рівень металічності, який може відрізнятися на порядки, адже вони утворювалися в різний час та за різних умов. Але вчені вважали, що міжзоряний простір має рівень хімічного збагачення, подібний атмосфері нашого Сонця. Вважалося, що у міжзоряному просторі газ рівномірно перемішаний, а його металічність, тобто концентрація металів, збільшується ближче до центру Галактики. Але результати спостережень за допомогою спектрографу телескопа Hubble показали, що це не так.

Цікаво Біля центру Молочного Шляху виявлене радіоджерело невідомої природи

Галактика
Зорі в площині Галактики, які спостерігав Hubble / Фото Sci-News

Що не так з металічністю міжзоряного середовища

Після спостережень за 25 зірками та міжзоряним простором навколо них виявилося, що існують великі варіації в металічності. Подекуди різниця становить більш ніж десять разів. Наприклад, біля одних зірок металічність міжзоряного газу може складати 55% металічності Сонця, а в біля інших – 17%, а можливо й нижче.

Досі теоретичні моделі вважали, що нейтральне міжзоряне середовище однорідне та перемішане й досягає сонячного складу всюди в нашій Галактиці, з невеликим збільшенням металічності в центрі, де більше зірок,
– говорить один з авторів дослідження Патрік Петіджан.

Чим викликана хімічна неоднорідність

Науковці припускають, що чистий газ, що падає на диск Чумацького Шляху в вигляді швидко рухомих хмар, може викликати ці неоднорідності в металічності. Цей газ має низький вміст металів та не може ефективно змішуватися з міжзоряним середовищем. Таким чином виникають неоднорідності у насиченні різними хімічними елементами, які й зафіксував Hubble.