Університет Witwatersrand в Йоганнесбурзі, Південна Африка, є хранителем скам'янілостей, і його дослідники святкують цю подорож як "історичну подію" і "данину поваги науці та відкриттям". Противники ж кажуть, що вона не має жодної наукової цінності.
Дивіться також Майже космос за пів мільйона доларів: Virgin Galactic вражена попитом на її послуги
Що відомо
8 вересня 2023 року мільярдер Тімоті Неш, уродженець Південної Африки, поклав ампулу з вуглецевого волокна до кишені штанів перед тим, як сісти на ракетний корабель Virgin Galactic VSS Unity, що прямував у суборбітальний космос – межу, де закінчується атмосфера і починається позаземний простір.
У контейнері були фрагментарні рештки двох давніх родичів людини – австралопітека sediba, якому 2 мільйони років, та Homo naledi віком у 300 000 років. Перші скам'янілості знайшли у 2008 році, а другі – у 2013 році в печері "Висхідна зірка". Скам'янілості були обрані Лі Бергером, дослідником Національного географічного товариства і директором Центру дослідження глибинних подорожей людини в Університеті Witwatersrand в Південній Африці, який зіграв важливу роль у відкритті обох видів.
У своїй заяві вчені зазначають, що "подорож цих скам'янілостей у космос уособлює вдячність людства за внесок усіх предків людства і наших давніх родичів", а ці гомініни "ніколи за свого життя не могли й мріяти про те, щоб здійснити таку неймовірну подорож".
Але їхні колеги-науковці кажуть: той факт, що ці давні види не зрозуміли б своєї подорожі у верхні шари атмосфери, є однією з багатьох причин, чому цей запуск був помилкою. Антрополог Алессіо Венеціано у своєму дописі в X каже, що такий політ не має жодного наукового обґрунтування, порушує етичні питання, пов'язані з повагою до останків людських предків, піднімає проблему нерівного доступу вчених до скам'янілостей і навіть спотворює практику палеоантропології.
Інші вчені також не в захваті від такої подорожі, особливо з огляду на те, що несправність під час місії могла знищити безцінні зразки. Крім того, не було жодних досліджень про вплив космічних польотів на предмети спадщини, тож ми не знаємо, чи може це спричинити непоправну шкоду решткам.
Я нажахана тим, що вони отримали дозвіл. Це НЕ наука,
– написала Соня Закржевські, біоархеологиня з Саутгемптонського університету у Великій Британії, зазначивши, що буде використовувати це як приклад на своїх заняттях про неетичні підходи.
Приєднуючись до дискусії, Наталі Кендрік, археологиня-спеціалістка з питань спадщини у Heritage Western Cape, пояснює, що єдина причина, чому цим останкам було дозволено полетіти в космос, полягає в тому, що вони вважалися не "людськими", а палеонтологічними. "Іронія полягає в тому, що в спеціальному випуску Netflix команда пропагує "людську" поведінку Homo naledi [...] але через кілька місяців в офіційному дозволі на космічні подорожі ці зразки з радістю розглядаються як палеонтологічні та, безумовно, не людські з юридичних причин", – зазначив археолог Флінт Діббл з Університету Кардіффа.
На щастя, скам'янілості благополучно повернулися додому.