Однак, щоб дібрати справді гарний ноутбук для ігор, недостатньо пробігтися краєм ока характеристиками й узяти перший-ліпший. Адже ви купуєте комп’ютер повністю, із вбудованою клавіатурою та дисплеєм.

До теми Грайте з комфортом: ґеймерські аксесуари для тих, хто прагне перемоги

На які технічні дані обов'язково слід звернути увагу, щоб ноутбук максимально задовольнив ваші потреби й вписався в бюджет, – читайте далі.

На що зважаємо передусім

Шукаємо хорошу відеокарту. Більшість ігор вимогливі до відеокарт, а в ноутбуках їх не можна апгрейдити. Отже, що потужнішою буде відеокарта, то довше ви зможете грати на високих налаштуваннях.

Визначаємося, що важливіше: роздільна здатність чи швидкість. Частота оновлення найшвидших дисплеїв сьогодні сягає 360 Гц, але роздільна здатність у них усього 1920×1080 пікселів. Екран 4K буде повільнішим.

Обираємо клавіатуру. Навряд, щоб вам подобалося грати на занадто тугих або, навпаки, на "вузьких" клавішах. Отже, зважаємо на комфортність кейборда.

Дбаємо про подальший апгрейд. Не в усіх ноутбуках можна збільшити обсяг оперативної пам'яті та накопичувача. Тому шукаємо модель, у якій передбачено таку можливість.

Не розраховуємо на тривалу автономну роботу. Лише деякі ігрові ноутбуки здатні працювати без підзарядки 8 годин і довше. А для досягнення максимальної продуктивності вам однаково доведеться підключатися до електромережі.

Ноутбук
Для ігрового ноутбука важлива кожна характеристика / Фото Asus

Чудовою збалансованістю характеристик та яскравим дизайном відзначається преміальна ігрова лінійка Republic of Gamers від ASUS із корисним додатком ROG Gaming Center. Завдяки цьому застосунку ви отримуєте:

  • простий доступ до інформації про температуру пристрою та використання оперативної пам'яті й накопичувача;
  • змогу швидко налаштовувати профілі роботи та RGB-підсвітку.

Обираємо відеокарту

Загалом усі ігри доволі вимогливі до центрального процесора, однак ґеймерам, передусім, треба звернути увагу на обсяг відеопам’яті. Для ігрового ноутбука ця характеристика є однією з найважливіших.

Як ми вже зауважували, замінити відеокарту в портативній системі неможливо. Отже, вам доведеться відразу визначитися з можливостями цієї апаратної частини. Переважна більшість сучасних ігрових ноутбуків комплектується відеокартами Nvidia (GeForce GTX або RTX), однак є рішення й від AMD.

Щодо Nvidia, то сьогодні актуальною є лінійка RTX 30-ї серії, представлена в портативному сегменті ​​моделями від RTX 3060 Max-Q до RTX 3080.

AMD пропонує серію Radeon RX 5000M, до якої входять:

  • RX 5500M – для бюджетних систем;
  • RX 5600M і RX 5700M – для більш продуктивних.

Який варіант обрати: базовий, з розширеними чи максимальними можливостями? Це залежить від ваших потреб та бюджету, який ви готові на них виділити.

Базовий сегмент

Відеокарти початкового рівня підходять ґеймерам, яким не обов’язково грати на максимальних налаштуваннях. У таких випадках можна обійтися моделями GTX 1650 або RX 5500: вони справляються з більшістю сучасних ігор, нехай і не з найвищою якістю графіки.

Середній сегмент

Якщо ви не викручуєте графіку до позначки Ultra в останніх тайтлах, а працюєте на значеннях, трохи вищих за середнє, – вам підійде відеокарта GeForce RTX 2060. Вона "тягне" значну кількість ігор на максимальних налаштуваннях. Трохи слабшою альтернативою є відеокарта RX 5600M від AMD.

Преміальний сегмент

Максимальний рівень – для гравців, які не визнають компромісів. І тут провідні позиції належать картам RTX.

Якщо хочете взяти девайс із запасом потужності на роки вперед, який робить можливим повне занурення у VR-світ, радимо звернути увагу на RTX 2080 і RTX 2080 Ti.

Ноутбуки на нових RTX 3070 і RTX 3080 – ще потужніші (а отже, і дорожчі). На них ви зможете запускати найновіші ігри в 4K із трасуванням променів.

Зараз якраз слушний час придбати потужний ігровий ноутбук. Із випуском нової лінійки відеокарт багато які моделі попереднього покоління продаються з хорошою знижкою. Їх цілком вистачить до наступного покоління, як вистачило GTX 10xx до нинішнього.

Увага на дисплей!

Дисплею ноутбука часом приділяють не надто багато уваги. А дарма. Для ґеймера його якість критично важлива, особливо якщо ви не плануєте підключати ноутбук до ПК чи телевізора.

Дисплей
Якість дисплея – украй важлива / Фото Asus

Вам слід визначитися з чотирма найважливішими характеристиками дисплея.

Розмір. У більшості ігрових ноутбуків діагональ екрана – від 15 до 17 дюймів. Однак трапляються й 18-дюймові дисплеї. Також існує кілька 14-дюймових моделей.

Роздільна здатність. Мінімальний поріг – 1920×1080 пікселів (Full HD). Утім, для ігрових ноутбуків така роздільна здатність екрана – рідкість. Існують 4K-моделі (3840×2160 пікселів), але вони дорогі, а різницю в роздільній здатності на невеликих екранах ноутбуків помітити важко.

Частота оновлення. Переважна більшість ігрових ноутбуків оснащується дисплеями з роздільною здатністю 1920 × 1080 пікселів і частотою оновлення 60 Гц. І для більшості ґеймерів цього цілком достатньо. Екрани з вищою роздільною здатністю (2560×1440, 3840×2160 пікселів) дають чіткіше зображення, але їхня частота оновлення не перевищує 60 Гц. Тож багатьом ґеймерам цілком достатньо 1080 пікселів.

Існують FHD-дисплеї з частотою оновлення 144, 240 і навіть 360 Гц, які дають неймовірно плавне та чітке зображення. Зрозуміло, що для гри з такою частотою зміни кадрів потрібна дуже потужна відеокарта.

Синхронізація. Деякі топові ноутбки підтримують технології синхронізації дисплея з відеокартою G-Sync (у моделях Nvidia) і FreeSync (в AMD), які забезпечують картинку без розривів та артефактів.

Клавіатура – "зброя" ґеймера

В ігрових ноутбуках клавіші зазвичай щільно розташовані й мають світлодіодне підсвічування. Але важливо зважати й на інші особливості клавіатури.

Хід клавіш. Рекомендуємо шукати клавіатуру з ходом більше ніж 1,5 міліметра. Ідеальний варіант – 2 міліметри: такий хід клавіш дає змогу уникати натискання на основу клавіатури.

Сила натискання. Оптимальне зусилля, потрібне для натискання клавіші, – 65 – 70 грамів. Так забезпечується достатній опір. Надмірно м'яке натискання – радше мінус.

Клавіші для макросів. В ігрових ноутбуках клавіші для макросів трапляються рідко, хоча вони дуже зручні: з ними легше виконувати найпоширеніші ігрові завдання. Програмуються клавіші зазвичай через власний додаток виробника ноутбука.

Часто ігрові ноутбуки оснащуються функцією запобігання фантомним натисканням, а також клавішами NKRO, що запускаються в будь-якому випадку, які б інші клавіші не було натиснуто.

Підсвічування. Воно є навіть у звичайних офісних ноутбуках, а в ігрових версіях це обов’язкова функція. Хіба що в бюджетних моделях клавіатура підсвічується одним кольором, тоді як у топових – повноцінна програмована RGB-підсвітка. Як правило, вона програмується за зонами, але іноді налаштовується навіть для окремих клавіш. У деяких ноутбуках профілі підсвічування встановлюються для кожної гри.

Інші важливі характеристики

Звісно, відеокарта – найважливіший елемент ігрового ноутбука. Одначе увагу слід звернути й на процесор, оперативну пам’ять, а також на тип та обсяг накопичувача.

Ноутбук
Обрати ігровий ноутбук з нашими порадами – просто / Фото Asus

Процесор. Зрозуміло: що процесор потужніший, то для гри краще. Чудово, якщо це Core i7 чи Ryzen 7 або ж модель із можливістю розгону, як-от Core i9-9980HK. Утім, для більшості ігор цілком достатньо процесорів рівня Core i5 або Ryzen 5.

До речі, зауважте: замінити процесор ноутбука, як правило, не можна. Тож вибір доведеться зробити раз і назавжди – до придбання нового девайса. Сьогодні вже є в продажу процесори Intel Core 11-го покоління та AMD Ryzen 5-го покоління; мобільні версії теж доступні.

Оперативна пам'ять. Нові ААА-ігри часто вимагають багато пам'яті, тому навіть для середніх завдань рекомендуємо не менше ніж 8 Гб, а краще – 16 Гб. У ноутбуків із відеокартами GTX 1650 та 1660 Ti оперативна пам'ять зазвичай обсягом 8 Гб. У моделях із RTX 2060 та вище – 16 або навіть 32 Гб оперативної пам'яті.

Якщо наутбук із 16 Гб оперативки вам поки не по кишені, оберіть демократичнішу модель із можливістю апгрейду.

Накопичувачі. Жорсткий диск чи твердотільний накопичувач? Навіщо обирати, якщо можна поєднати! Так, варіант лише із HDD (зазвичай на 1 Тб) обійдеться дешевше, але з невеликим SSD, що виконує функцію завантажувального розділу, працювати набагато зручніше. Тому більшість сучасних ноутбуків оснащуються двома накопичувачами.

Із SSD більшого обсягу ігри завантажуються швидше, але коштує такий комфорт чимало. Що ж до HDD, то радимо обрати модель зі швидкістю 7200, а не 5400 обертів на хвилину. Як і оперативна пам'ять, накопичувачі в ігрових ноутбуках піддаються апгрейду. Тож, якщо знадобиться "розширити простір", можна буде встановити HDD на 2 Тб.