Бот UA Baza знову доступний у Telegram. як пояснили його творці, 12 травня цей бот отримав дуже багато скарг, тож його довелося закрити.

До теми У Telegram виявлені боти, які торгують персональними даними українців

Однак, 13 травня створили іншого бота UA Baza Bot, але "поки не афішують, щоб виключити можливість бану".

Деталі скандалу

12 травня публічно про витік даних розповів Head Chef громадської організації Електронна демократія Володимир Фльонц. Цей UA Baza бот мав дані держреєстру, а також бази нової пошти та паролі з соцмереж Вконтакте і linkedin.

"Мені показали не лише паспортні дані, мої старі паролі (які досі актуальні), дані з біометричних паспортів і вишенька на торті – водійське посвідчення, про яке я навіть не здогадувався. Навіть в Дії його не показує, а у хлопців в базі – є. Ось так вже зараз виглядає їх цифрове майбутнє", – написав Фльонц.

Реакція Мінцифри

У Міністерстві цифрової трансформації будь-яку причетність сервісу Дія до витоку даних заперечують. Там пояснюють, що Дія не має власної бази даних, а лише відображає інформацію з реєстрів. Там додали, що загалом в Україні 9,5 мільйонів водійських посвідчень, 6,5 мільйонів з яких відображаються в Дії.

Глава міністерства Михайло Федоров додав, що попередній аналіз інформації, яку поширював бот, показує, що ресурс використовував старі бази даних, які доступні у Даркнеті. Зокрема, це база даних "Приватбанку", а також інших приватних (не державних) баз даних.

Важливо Менеджер паролів Google Chrome: як його налаштувати

За справу взялась поліція

У Мінцифрі також повідомили, що Нацполіція вже розпочала кримінальне провадження за фактом витоку персональних даних.

Експерти провели попередній аналіз та з’ясували, що ці дані зібрані із інформаційних баз різних державних відомств. При цьому витік не має відношення до сервісу Дія. У МВС також заявили, що саме кіберполіція припинила роботу цього бота.

Станом на 14 травня поліція не встановила причетність додатку Дія до витоку даних.

Що таке Дія? Це сервіс від Міністерства цифрової трансформації, що має об’єднати державні послуги та документи в електронній формі. У лютому запрацював додаток Дія, а у квітні стала доступна і веб-версія сервісу. Наразі у застосунку доступні ID-картка та закордонний паспорт українців, а також посвідчення водія студенський та військовий квиток та інші важливі документи.

Це масштабний проєкт уряду в рамках ідеї "держава в смартфоні". Вже до кінця 2020 року планують оцифрувати до 50 найпоширеніших державних послуг. А от повністю оцифрувати усі державні послуги планують протягом 3 років.

Більше новин, що стосуються подій зі світу технологій, ґаджетів, штучного інтелекту, а також космосу читайте у розділі Техно