Виявилося, що людям не потрібні людиноподібні машини, щоб довіряти їм і ефективно працювати з ними. Часом люди навіть краще взаємодіють із безокими машинами.

Дивіться також У Південній Кореї представили робота-гуманоїда, який може керувати літаком замість пілота

Деталі дослідження

Коботи (collaborative robots) – це роботи, створені, щоб допомагати людям виконувати рутинні або небезпечні завдання, наприклад, у промисловій або медичній сферах. Деякі з них мають очі та антропоморфний зовнішній вигляд, щоб людям було простіше взаємодіяти з ними.

Вчені з Рурського університету в Німеччині перевірили, чи виправдано це. Оскільки ми є видом, схильним до співпраці, очі – критично важливий її елемент, який забезпечує належний рівень соціального життя серед людей. Вони передають емоції та наміри, дозволяючи іншим "прочитати" це в нас і пристосуватися для кращої взаємодії. Але наскільки критичним це є для неживих машин?

В експерименті брали участь 38 добровольців віком від 18 до 42 років. Автори проаналізували їхні суб'єктивні враження та об'єктивні показники (частота пульсу, розмір зіниць і час виконання завдання).

Сам робот при цьому мав невеликий екран, на якому на певних етапах експерименту вмикали зображення очей, котрі реагували згідно з ситуаціями.

Результати

  • Учасники повідомили про дещо вищу довіру до роботів з очима.
  • Разом із тим вони виконували завдання швидше при взаємодії з роботами без очей.
  • Також у людей, які були в команді з безокими роботами, був більший розмір зіниць — показник більшого інтересу до об'єкта.

Ці дані свідчать про те, що люди можуть не потребувати людиноподібних машин, щоб довіряти їм і працювати з ними.

Ми дійшли висновку, що погляд кобота може бути не настільки важливим для ручної співпраці,
— кажуть учені.

Вони додають, що об'єктивні показники, такі як час виконання завдання і реакція зіниць, свідчать про більш комфортну співпрацю з безокими роботами.