До такого невтішного висновку прийшла група дослідників з Піттсбурзького та Прінстонського університетів, Вільного університету Берліна та Інституту північноамериканських досліджень Джона Ф. Кеннеді (Німеччина).
Не пропустіть Ілон Маск розповів коли покаже прототип людиноподібного робота Tesla Bot
Вчені наголошують, що досі дуже мало відомо про вплив роботів роботів на фізичне та психічне здоров'я. З одного боку, вони можуть брати на себе деякі з найнапруженіших, фізично інтенсивних та ризикованих завдань, знижуючи ризик для робітників. З іншого боку, конкуренція з роботами посилює тиск на людей, які побоюються втратити роботу або зіткнутися з необхідністю пройти перепідготовку.
Детальніше про дослідження
Наукові співробітники аналізували дані про виробничі травми, отримані американськими робітниками: шляхом автоматизації рівень травматизму знижувався на 1,2 випадки на сто працівників на рік. Водночас у регіонах, де роботи частіше працювали пліч-о-пліч з людиною, вчені виявили зростання смертності від наркотиків та алкоголю – плюс 37,8 випадки на 100 тисяч людей щорічно. Там же спостерігалися невеликий підйом числа самогубств та звернень через проблеми із психічним здоров'ям.
Потім, вивчивши вплив робототехніки на робітників у Німеччині, дослідники дійшли дивного висновку: у цій країні співробітники підприємств не відчували згубного впливу на психіку та благополуччя через впровадження роботів. Тим часом випадків травматизму там поменшало на п'ять відсотків, а фізичне навантаження на виробництві знизилося на чотири відсотки.
У Німеччині діє суворіше законодавство щодо захисту зайнятості. В обох випадках роботи позитивно вплинули на фізичне здоров'я робітників, знижуючи травматизм і пов'язану з роботою інвалідність. Але в умовах, коли співробітники підприємств були менш захищені, конкуренція з роботами корелювала з проблемами психічного здоров'я,
– пояснюють вчені.
Читайте на сайті Промислові екзоскелети здатні знизити фізичне навантаження на 40% вже є робочі прототипи
У результаті автори роботи зробили висновок, що роботизація та автоматизація виробництв, попри всі переваги, можуть погано позначитися на психіці та благополуччі робітників. І державні інститути ринку праці мають взяти на себе відповідальність, щоб убезпечити людей.