Space Launch System (SLS) зможе виводити на низьку навколоземну орбіту понад 130 тонн корисного навантаження. Планується, що з її допомогою людей вперше з 1972 року відправлять до Місяця. Та ці терміни нещадно посувають вправо, тому, ймовірно, пілотованого обльоту Місяця 2023 році не відбудеться. Але наприкінці 2021 року SLS планують використати, щоб запустити космічний корабель Orion в рамках місії Artemis I. Для цього на ракету-носій вже встановили програмне забезпечення.
Цікаво ТОП-7 українських YouTube-каналів про технології: цікаво та корисно
Ракета-носій Space Launch System у цеху вертикального збирання / Фото NASA
Безпілотний політ до Місяця – Artemis I
В рамках місії Artemis I повинен відбутися тестовий обліт Місяця космічним кораблем Orion. На борту космічного корабля перебуватиме манекен Commander Moonikin Campos, якому ім'я обрали завдяки голосуванню у соціальних мережах.
Запуск, звісно, забезпечить ракета-носій Space Launch System. Ракета поки не може похвалитися успішними запусками, адже самих запусків ще не було. Усі моменти польоту були відпрацьовані на Землі. Тому Artemis I стане для SLS важливим випробовуванням.
Програмне забезпечення
Програмне забезпечення (ПО) повинне керувати польотом ракети, управляти нею та "вміти" шукати вихід із критичних ситуацій. Його встановили 6 серпня 2021 року.
Завантажили ПО на 3 бортових комп'ютери, які й будуть керувати системами авіоніки. Його можна постійно оновлювати в залежності від зміни, наприклад, дати запуску.
Людина та Місяць NASA підписує контракт на побудову житлового модуля місячної орбітальної станції Gateway
Важливо тестувати й сертифікувати польотне програмне забезпечення SLS для кожної можливості запуску, щоб врахувати погоду в день запуску та інші фактори,
– розповідає провідний інженер в галузі інтегрованої авіоніки SLS Ден Мітчел.
ПО пройшло численні тести перед завантаженням на бортові комп'ютери. Та на цьому тести не завершаться, адже тепер спеціалісти мусять перевірити, як буде поводитися новозавантажене програмне забезпечення після того, як потрапило на комп'ютери. Адже під час процесу інтеграції могли виникнути невидимі проблеми, які можуть виявитися критичними.