Галактика GN-z11 розташована на відстані 13,4 мільярда світлових років. Тобто, ми бачимо її такою, якою вона була всього через 400 мільйонів років після Великого вибуху. У 2020 році в регіоні неба, де розташована GN-z11 був випадково виявлений потужний ультрафіолетовий сплеск. Астрономи дослідили тривалість та яскравість події та прийшли до висновків, що це був саме гамма-спалах. Вже після цього виявилося, що в тому регіоні розташована найстаріша з виявлених галактик.
Читайте за темою Астрономи зафіксували гамма-спалах, який стався 13,3 мільярда років тому
Галактика GN-z11: дивитись відео
Що насправді побачили вчені
Здавалося, ось воно – феноменальне відкриття, яке підтверджує теорії про те, що у ранньому Всесвіті гамма-спалахи були розповсюджені. Та багато науковців не поділяли думки щодо цього.
У науковому журналі Nature з'явилася стаття, яка аргументовано ставить під сумнів реальність гамма-сплеску в галактиці GN-z11.
Ймовірніше за все, мовиться у дослідженні, це був спалах відбитого сонячного світла від розгінного блоку російської ракети-носія "Протон". Збіг у часі науковці перевірили за допомогою сервісу Space Track. Виявилося, що у той час, коли телескоп "Кек" робив огляд неба та зафіксував спалах, в тому ж районі небесної сфери мав бути розгінний блок "Бриз-М".
Існує й інше дослідження, яке ставить під сумнів теорію з гамма-сплеском. В ньому науковці припускають, що це був спалах все того ж відбитого світла. Але тепер світло віддзеркалилося від штучного супутника Землі.