Дослідники з Університету Ов'єдо в Іспанії кажуть, що безсмертна медуза має в два рази більше копій генів, пов'язаних з відновленням і захистом, ніж її споріднена, але смертна родичка, малинова медуза, відома як Turritopsis rubra. Ці висновки вже опубліковані в науковому журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Цікаво Половина льодовиків у швейцарських Альпах вже розтанула: дослідження

Деталі

Turritopsis dohrnii – єдиний вид, здатний багаторазово омолоджуватися після статевого розмноження, стаючи біологічно безсмертним. Вчені виявили гени, пов'язані з реплікацією, репарацією ДНК, підтримкою теломерів, окислювально-відновним середовищем, популяцією стовбурових клітин та міжклітинною комунікацією.

Репарація ДНК і теломери особливо важливі для цієї тварини. Коли настають важкі часи або медуза голодує, вона поглинає свої власні щупальця й опускається на морське дно, де знову стає дитинчам поліпа та виділяє більше "желе", яке в кінцевому підсумку дозріває в медузу. Теломери при цьому діють як маленькі каски ДНК, захищаючи кінці хромосомних ниток під час їх розмноження. Зазвичай теломери стають коротшими, виснажуючись під час цього процесу, але це не відноситься до Turritopsis dohrnii.

Є сумніви

Однак вчені застерігають від поспішних висновків. Досі неясно, як Turritopsis dohrnii так легко редагує свої клітини. Крім того, наука поки не може відповісти, чи на "семантичному і філософському рівні" отримані медузи є однією і тією ж особиною чи ні. Цілком може виявитись, що насправді тіло старої медузи не повертається назад у розвитку, а стає своєрідним "насінням" для нової особини з повністю новим організмом.

Хай там як, а дослідження цих дивовижних істот може допомогти в пошуку способів замінювати клітини мозку та відкрити нові методи лікування захворювань, пов'язаних зі старінням і які люди досі не змогли вилікувати – хвороби Паркінсона або Альцгеймера. Крім того, команда, звісно ж, сподівається з'ясувати, як допомогти людям жити довше.