24 канал зібрав останню інформацію щодо бойкоту найпопулярнішого в світі сервісу для прослуховування музики за підпискою. Розповідаємо, чому cancel culture добралась до Spotify і до чого тут Джо Роган, подкаст якого виходить на платформі.

Цікаво У Spotify можна буде слухати аудіокниги

У Spotify великі проблеми

Почнемо з кінця, з наслідків. Як повідомляють світові ЗМІ, які висвітлюють це питання, за п'ять останніх днів 2021 року акції компанії впали на 8 відсотків, а загалом з початку року знизилися майже на 30 відсотків. Видання Bloomberg оцінило втрати компанії щонайменше у 4 мільярди доларів. Ситуацію не врятували навіть коментарі керівництва компанії та обіцянки виправитись – 31 січня ціна акцій змінилась лише на 1 відсоток.

Як усе починалося: Джо Роган, антивакцинатори та перша реакція

  • 31 грудня 2021 року героєм подкасту Joe Rogan Experience, ексклюзивні права на трансляцію якого купив раніше Spotify, став доктор Роберт Мелоун.
  • Темою злощасного випуску була вакцинація від коронавірусу. Як не дивно, але Мелоун, який називає себе одним із розробників технології мРНК, яка лягла в основу вакцин Moderna і Pfizer, є антивакцинатором.
  • Варто зазначити, що така позиція Мелоуна є перебільшенням. За інформацією видання Бабель, він дійсно проводив дослідження на цю тему ще у 1989 році й навіть публікував про це статтю. Однак на практиці жодних результатів не демонстрував. Технологію мРНК, завдяки якій BioNTech, Pfizer та Moderna змогли розробити вакцини від COVID-19, світові подарували американський імунолог Кіззмекія Корбетт, заступник директора Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC) імунолог Барні Грем, угорський біохімік Каталін Каріко та американський вчений Дрю Вайсман.
  • Отож, в ефірі Роберт Мелоун заявив, що вакцини не тільки не працюють, а й підвищують ризик захворіти на коронавірус у тих, хто вже його переніс.
  • На його думку "третина населення США доведена до масового психозу" як у Німеччині 1930-х, коли до влади прийшли нацисти, а лікарні фінансово вмотивовані, щоб списувати на коронавірус ті смерті, які сталися без його участі.
  • Варто зазначити, що у Штатах Мелоун відомий радше не як вчений, а як пропагандист, що поширює фейки. Наприклад, влітку 2021 року він поділився в соціальних мережах інформацією, що вакцини призводять до смерті майже половини пацієнтів. Пізніше його результати спростували, але він знову виступив із заявою, що вакцини можуть погіршити симптоми COVID. В результаті аккаунт Мелоуна в Twitter заблокували "за порушення політики платформи й публікацію неправдивої інформації про коронавірус і вакцини".
  • Відповіддю на подкаст з Мелоуном став відкритий лист, підписаний понад 270 вченими та медиками, у якому вони звинуватили Spotify у "просуванні бездоказових теорій змови". Науковці зажадали від платформи перевірки на наукову достовірність тих шоу, які піднімають тему коронавірусу і пандемії.
  • YouTube, не очікуючи реакції спільноти, почав видаляти копії епізоду, які почали поширюватися на неофіційних каналах, пояснивши рішення "порушенням правил спільноти".

Однак справжній скандал вибухнув не одразу…

Зверніть увагу Spotify запустив новий варіант підписки всього за 99 центів: які умови

Ніл Янг вступає в гру

Ніл Янг – відомий рок-музикант, який займає 34 місце в списку "100 найвеличніших виконавців" за версією Rolling Stone і дев'яте місце в списку "100 найвеличніших гітаристів" за версією Mojo. Він опублікував відкритий лист до свого менеджера та лейблу Warner Bros. з вимогою видалити його пісні зі Spotify.

Я роблю це, тому що Spotify розповсюджує фейки про вакцини, які можуть призвести до смерті довірливих слухачів. Вони можуть залишити собі Янга, або Рогана, але не обох,
– написав музикант.

У результаті Spotify справді видалив всю бібліотеку музиканта, щомісячна аудиторія якого перевищувала 6 мільйонів людей і приносила йому понад 60 відсотків усього прибутку. Сам лист Ніла Янга уже видалено. Але він був не єдиним. Звернення запустило цілу лавину бойкотів з боку інших творців контенту – музикантів та подкастерів.

  • Підтримку Янгу висловила ВООЗ, а також колеги на кшталт рокера Пітера Фремптона та співачки Джоні Мітчелл. Остання заявила, що "безвідповідальні люди поширюють брехню, яка коштує людям життя" і також зажадала від стримінгового сервісу видалити свої пісні з платформи, попри 3 мільйони щомісячних слухачів.
  • Подкастерка і професорка Брене Браун заявила, що не записуватиме більше нічого "до подальшого повідомлення".
  • Стурбованість бездіяльністю Spotify висловила навіть продюсерська компанія принца Гаррі та Меган Маркл Archewell Productions, пише The Guardian. Втім, від свого контракту на 24 мільйони доларів подружжя не відмовилося.
  • Деякі видання зазначили, що Spotify дійсно недостатньо якісно модерує контент, пов'язаний з вакцинами, наводячи в приклад YouTube, який оперативно видаляв усі копії та фрагменти подкаста Джо Рогана.
  • У соцмережах з'явилися теги #DeleteSpotify, #DropSpotify, #CancelSpotify та #SpotifyDeleted. Вони закликали звичайних користувачів по всьому світу відмовитися від використання платформи на знак протесту. Судячи з усього, велика їх кількість це й зробили.
  • Тим часом служба підтримки сервісу "впала" через надвеликий наплив звернень від користувачів.

Джо Роган під вогнем: що каже та як виправдовується

Сам Джо Роган теж зреагував на ту напругу, яка з кожним днем наростає довкола ситуації. 31 січня він опублікував відеозвернення в інстаграмі, в якому пояснив свою позицію.

Вибачившись перед аудиторією, Роган заявив, що тільки хотів дізнатися точку зору людей з "різними думками", і не прагне сіяти розбіжності та дезінформацію. Також він нагадав, що раніше запрошував лікаря з протилежними переконаннями, Майкла Остерхольма, який входить до консультативної ради Джо Байдена щодо ковіду. Ведучий пообіцяв і надалі кликати до себе на шоу експертів з різними поглядами на спірні питання.

Я зроблю все можливе, щоб збалансувати спірні точки зору з думками інших людей і знайти кращий погляд на проблему. Вибачте, якщо розлютив вас,
– сказав він у ролику.

Загалом Роган висловив готовність змінювати свій продукт. "Я хочу подякувати Spotify за те, що він підтримав мене в цей час, і мені дуже шкода, що це відбувається з ними", — додає автор, після чого також вибачається й перед виконавцями Нілом Янгом та Джоні Мітчелл.

Цікаво Музиканти просять Spotify не прослуховувати користувачів у реальному часі: невже він збирався

Коментар Spotify: що зміниться на сервісі після скандалу

30 січня 2021 року Spotify вперше опублікував правила модерації контенту на платформі. Раніше про такі дізнатися було неможливо з жодних офіційних джерел – доводилось вірити компанії на слово. А вона тим часом в інтерв'ю The Hollywood Reporter заявляла, що з початку пандемії видалила понад 20 тисяч подкастів про ковід.

Ми хочемо, щоб вся світова музика й аудіо контент були доступні користувачам Spotify. Разом з цим приходить велика відповідальність за баланс між безпекою для слухачів і свободою для творців. З початку пандемії ми видалили понад 20 000 випусків подкастів, пов'язаних з COVID-19. Ми шкодуємо про рішення Ніла видалити свою музику зі Spotify, але сподіваємося незабаром знову вітати його,
– каже представник Spotify виданню.

Сервіс анонсував оновлення, які стосуватимуться матеріалів про коронавірус та інші захворювання. Тепер подкасти з хибною медичною інформацією блокуватимуться ще ефективніше, а при повторних порушеннях обліковий запис автора будуть видаляти з сервісу назавжди. Також епізоди подкастів, які торкатимуться цієї теми, будуть помічатися мітками з дисклеймером – вони направлятимуть слухачів до спеціального розділу "Все про COVID-19", де відповідною інформацією ділитимуться досвідчені й авторитетні науковці та лікарі.

Ґрунтуючись на повідомленнях користувачів протягом останніх декількох тижнів, ми зрозуміли, що зобов'язані зробити більше, щоб забезпечити доступ до інформації від медичних і наукових спільнот, які допомагають нам і направляють нас в цей безпрецедентний час. Ми почули вас і робимо наступні кроки,
– заявили в компанії.

Однак чи матимуть такі дисклеймери ефект в умовах потужного антивакцинаторського руху, який постійно поширює все нові й нові повідомлення з дезінформацією? Професорка юриспруденції Еллен Гудман, яка спеціалізується на сфері інформаційної політики, не вірить в надійність цього кроку. В інтерв'ю каналу ABC вона каже: "Дослідження показують, що позначки про необхідність перевірки фактів не здатні змінити переконання людей. З іншого боку, якщо у людини ще немає сформованих переконань, якщо вона ще не вступила в табір згодних чи незгодних, такий дисклеймер може мати ефект".

Наслідки вже тут

Наразі неясно, скільки користувачів Spotify пішли з сервісу. Однак скандал очікувано призвів до втечі інвесторів: згідно з даними ринку акцій Nasdaq, акції Spotify впали на 12 відсотків уже через тиждень після того, як Ніл Янг попросив видалити його музику. Після цього вони дещо виросли в ціні, але з 1 лютого знову показують падіння.

Спроби компанії виправити ситуацію не працюють, адже після довгої мовчанки виглядають дещо запізнілими.