У 1920-х роках священик-єзуїт Антуан Пуадебар здійснив політ на біплані над сирійською пустелею. Він помітив незграбні обриси старих будівель, у яких запідозрив давньоримські форти. Під час одного з перших повітряних археологічних досліджень французький льотчик наніс на карту і сфотографував понад 100 таких об'єктів, розташованих на ділянці в 1000 кілометрів між річками Тигр і Євфрат. Протягом десятиліть історики припускали, що це залишки прикордонних укріплень, збудованих близько 300 року нашої ери для відбиття Сасанідської імперії. Нещодавно оприлюдненні супутникові знімки вносять більше ясності.

Дивіться також Дослідники реконструювали обличчя Тутанхамона, яким воно було в його дитинстві

Деталі

Археологи отримали в свої руки багато знімків цієї території завдяки розсекречуванню даних часів Холодної війни. Як пишуть джерела, там помітили сотні додаткових будівель, які не виявив Антуан Пуадебар. Вчені кажуть, що це форти, які, ймовірно, призначалися для захисту караванів і торговців від бандитів, а також їх оподаткування, а не оборони від навал ворожих армій.

Знімки були зроблені з низькоорбітальних супутників у розпал Холодної війни і були оприлюднені в 1990-х роках. Оскільки фотографії були зроблені ще до індустріалізації сільського господарства, на них зображені особливості ландшафту, які відтоді були порушені або знищені механізованими плугами.

Загалом було знайдено 396 квадратних або прямокутних споруд, що нагадують римські форти. Замість однієї лінії невеликих фортів, що йдуть з півночі на південь, на нових фотографіях видно сотні інших, що йдуть зі сходу на захід. Вони розташовуються не вздовж стародавнього кордону, а вздовж тодішніх торгових шляхів.

Залишки одного з фортів
Залишки одного з фортів / Фото Джессі Казана

Ці невеликі, розрізнені форти могли б захистити торговців від бандитів або левів, але вони не спричинили б великого опору армії вторгнення,
– каже археолог Дартмутського коледжу (США) Джессі Казана.

Сирійська пустеля відрізняється від інших прикордонних зон Риму. Стіна Адріана або річка Рейн являли собою стабільні, воєнізовані кордони, але в Сирії римляни і сасаніди, можливо, змагалися за вплив на місцеві племена та королівства. Це була величезна буферна зона.

Тепер археологам потрібно провести розкопки, щоб підтвердити висновки, але війна зробила цей регіон вкрай небезпечним, і польові дослідження, можливо, будуть зроблені нескоро.