Поширеність безпілотників на сучасному полі бою зростає, і це має значний вплив по всьому світу. Зокрема, за даними аналітичного центру Royal United Services Institute, Україна щомісяця втрачає близько 10 000 безпілотників, захищаючись від російських загарбників. Стратегічне розгортання скоординованих роїв безпілотників є потужним викликом, що спонукає американських військових вирішувати цю проблему на випередження.
Читайте на сайті Китай запровадить експортний контроль на безпілотники та пов'язане з ними обладнання, – Reuters
Вирішення цієї проблеми вимагає комплексного і багаторівневого підходу, як зазначив генерал-майор Шон Гейні, керівник Об'єднаного офісу з протидії малим безпілотним літальним апаратам, під час свого виступу на симпозіумі з питань космічної і протиракетної оборони. Гейні наголосив на необхідності поєднання засобів радіоелектронної боротьби і потужних мікрохвильових технологій з кінетичними перехоплювачами, такими як 30-мм гармати, для ефективної нейтралізації великої кількості безпілотних літальних апаратів.
Пентагон працює над технологією знищення цілих роїв дронів
Відділ Пентагону з протидії безпілотникам зайняв активну позицію в пошуку рішень. З цією метою, ймовірно, будуть застосовані, як стаціонарні, так і мобільні засоби відстеження та ідентифікації БпЛА.
Майбутня демонстрація, як описано в запиті на участь у тендері, має на меті продемонструвати можливості протидії ройовим дронам: "ройова система БпЛА визначається як група безпілотних літальних апаратів, яка демонструє скоординовану поведінку для досягнення спільної мети".
Згідно з попереднім оголошенням офісу з протидії безпілотникам, зробленим на початку цього року, учасники демонстрації в червні 2024 року будуть відібрані наприкінці жовтня або на початку листопада.
Актуальна загроза
Створений наприкінці 2019 року, офіс Пентагону з протидії безпілотникам під керівництвом Сухопутних військ займається розвитком потенціалу протидії БпЛА в збройних силах. З моменту свого створення офіс вже провів чотири демонстрації, зосередившись на різних аспектах протидії малим дронам і роям. Ці демонстрації включали вивчення перехоплювачів з низьким рівнем завад, економічно ефективних наземних і ручних рішень, потужних мікрохвильових печей, а також протидії БпЛА як послуги.
Під час нещодавньої демонстрації, проведеної на полігоні Юма в Арізоні, відділ боротьби з безпілотниками розглянув ескалацію загрози, яку становлять безпілотники односторонньої атаки (FPV-дрони), що набувають дедалі більшого поширення в конфліктах, подібних до війни в Україні. Під час демонстрації шукали ефективні стратегії для боротьби з цими безпілотниками, в результаті чого були застосовані як засоби радіоелектронної боротьби, так і недорогі варіанти перехоплювачів.
Дивіться також Аеротаксі Wisk Aero від Boeing вперше показали в польоті
Україна володіє передовими рішеннями для перехоплення дронів?
Генерал-майор Шон Гейні наголосив, що американські збройні сили вже розширили можливості протидії безпілотникам для таких партнерів, як Україна. Серед поставлених систем – засоби радіоелектронної боротьби "Титан" від BlueHalo, а також різні недорогі перехоплювачі.
Цей підхід, який саме зараз активно розвивається, також передбачає розгортання протидії БпЛА як послуги. Корпус морської піхоти виділив фінансування на шість об'єктів, в яких також бере участь Командування Сил спеціальних операцій США. Сухопутні війська планують створити ще два майданчики у 2024 фінансовому році.