Розкопками керує професорка Озлем Чевік з Університету Тракія. Вона розповідає, що виявлення майстерні дуже важливе для науки, оскільки демонструє першу в історії людства спеціалізацію у виробництві кераміки.
Цікаво Убити динозаврів могли відразу два метеорити: біля африканських берегів знайшли древній кратер
Що відомо
Під час розкопок виявили, що курган Улуджак був домом для перших землеробів Егейського регіону. Перші поселенці жили на тому самому місці 1150 років без перерви, а культурний шар тут досягає 7,5-метрів. Нещодавно на цьому місці було знайдено 7800-річну жіночу фігурку – можливо, богиню достатку й родючості.
Озлем Чевік зі знахідками / Фото DHA
Сама майстерня розташовувалась у будівлі площею 100 квадратних метрів. Тут були печі, у яких обпалювали керамічні горщики. Крім того, знайшли безліч розколотих каменів, які використовували для розтирання гематитової фарби для розпису посуду.
Історично відомо, що першу кераміку робили близько 9 тисяч років тому на великій території від Месопотамії до Егейського регіону. Її, мабуть, виробляли жінки у кожному домогосподарстві. Через тисячу років вже були перші майстри-гончарі. Ця майстерня, яку ми знайшли в Улуджаку, важлива для близькосхідної та світової археології, тому що вперше є фізичний доказ того, що кераміка була зроблена фахівцями. Ця споруда дуже відрізняється від житлових будинків. Це будівля на 6-7 кімнат. І тут було сконцентровано всі етапи керамічного виробництва: від приготування матеріалу до його формування, від використання ґрунтовки до фінального оздоблення,
– розповідає професорка Озлем Чевік.
Процес розкопок кургану Улуджак Хююк / Фото DHA
У майстерні були виявлені відбитки пальців древніх майстрів. Їх знайшли на підготовленому до роботи шматку глини. З нього так і не зробили жодного посуду, тому він залишився лише глиняною кулею.
Відбитки пальців, знайдені в глині з кургану Улуджак Хююк / Фото DHA
Глина з кургану Улуджак / Фото DHA
Розкопки в Улуджак Хююк досі продовжуються.