Пангея Ультима
Мільйони років тому на планеті існували такі суперконтиненти, як Годвана, Лавразія, Панея, Ур, Ваальбара (гіпотетично) та інші. Передбачається, що внаслідок постійного руху приблизно через 250 мільйонів років наявні сьогодні континенти знову зіткнуться одне з одним, утворивши суперконтинент під назвою Пангея Ультима або Амазія. Але його поява, найімовірніше, призведе до значних глобальних змін, які зроблять планету негостинною для ссавців і спровокують чергове масове вимирання.
Дивіться також Учені дізналися, коли Сахара була зеленою та чому вона перетворилась на пустелю
Геологічні дані показують, що протягом останніх 3,5 мільярда років, відколи розпався перший суперконтинент Ваальбара, відбувалися значні коливання pCO2 (парціального тиску вуглекислого газу в атмосфері) на різних етапах формування, існування та розпаду континентів.
Утворення і розпад суперконтинентів завжди призводив до природних циклів нагрівання та охолодження, що змінюють pCO2 в атмосфері. Однак формування Пангеї Ультіма, ймовірно, співпаде з підвищенням активності старіючого Сонця. Зірка випромінюватиме приблизно на 2,5% більше енергії, ніж сьогодні, що в поєднанні з тектонічною активністю континенту, особливо за рахунок вулканічних викидів парникових газів, призведе до збільшення pCO2 в атмосфері.
Формування і розпад суперконтиненту спричинить припинення життя наземних ссавців на мільярди років раніше, ніж передбачали попередні теорії, вважають учені. Зміни в тектоніці плит і збільшення сонячної енергії неминуче спровокують підвищення глобальної середньорічної температури. Наслідки такого поєднання, ймовірно, призведуть до масштабних гіпертермічних явищ, подібних до пермсько-тріасової події — найбільшої з усіх відомих вимирань, яке сталося на Землі близько 250 мільйонів років тому.
Деякі ссавці все ще зможуть виживати в окремих регіонах планети, мігрувавши в найбільш північні та південні області континенту. Але навіть для них життя виявиться не дуже приємним. До того ж континентальні умови, наприклад, великі пустелі, можуть зробити міграційні стратегії неефективними. Навіть види, що зариваються в землю і здатні уникати поверхневого тепла, сьогодні не показують достатнього рівня здатності виживати при глобальному потеплінні.
Які ще загрози існують для земного життя
Рух континентів – не єдина небезпека, яка очікує на живі організми, яким пощастить пережити такий тривалий час. Колись Земля неминуче вийде з так званої населеної зони Сонця. Це певна ділянка космосу довкола нашої зорі, в якій планети отримують стільки світла, щоб не згоріти від спеки і не замерзнути від нестачі тепла. Тож можна не сумніватися, що життя насправді приречене, якщо воно не зможе вийти за межі планети. Але станеться це не так швидко, як утворення нового суперконтиненту.
Крім того, не варто забувати й про викиди парникових газів, спричинені діяльністю людини, які доводять наш клімат до екстремальних значень, які не спостерігалися вже мільйони років. Те, що відбувається, вже чинить руйнівний вплив на екосистеми в усьому світі і запустило процес шостого масового вимирання видів. Сьогоднішні тенденції потепління з часом призведуть до такого підвищення глобальної температури, що деякі регіони світу, наприклад, Африка, Австралія, Європа і Південна Азія, стануть непридатними для життя ссавців. Однак навіть у разі спалювання всіх наявних видів викопного палива у віддаленому майбутньому велика частина земної поверхні все ще буде придатна для виживання деяких тварин.