А що ж сталося

Компанія "Байкал електронікс" входить до складу російського підприємства "Т-Платформ", яке спеціалізується на екзафлопсних обчисленнях. Тож процесори – це один з його продуктів у руках дочірнього бренду. Попри всю свою недолугість, він, однак здобув деяку видимість усередині Росії виключно завдяки державній пропаганді.

Дивіться також Дірявий санкційний мішок: що має зробити Захід, аби зупинити Росію

Як тепер пишуть джерела, "Байкал електронікс" рухається до продажу своїх активів з аукціону. Зараз мова йде про передачу власності на 5 мільйонів доларів (484 мільйони рублів), які включають "патенти та інформацію, пов'язану з процесорами вітчизняного виробництва".

Сама дочірня компанія, котра не претендує на отримання права інтелектуальної власності ні для себе, ні для своїх спеціалістів, намагається подати цей факт як "обнадійливий", заявляючи, що буде сприяти процесу розпродажу активів, і що він призведе до розвитку "продуктів та екосистеми на Байкалі".

Причини банкрутства T-Platform тягнуться ще з 2019 року, коли під арештом опинився її засновник Всеволод Опанасенко. Його затримали у справі про проблемне постачання комп'ютерів у російське МВС на суму 357,1 мільйона рублів. Він отримав два роки в'язниці, а його компанія почала повільно котитися до банкрутства у жовтні 2022 року. Тож те, що вона рано чи пізно почне розпродавати свої дочірні компанії та їхні розробки, було лише питанням часу.

Що відомо про процесори "Байкал"

Російські процесори ніколи не могли конкурувати з західними аналогами навіть середньої категорії, не кажучи вже про топові варіанти. Компанія користується вкрай застарілим і не енергоефективним процесом, що не дозволяє встановлювати "Байкали" у флагманських смартфонах чи комп'ютерах.

Нові "Байкали" не випускаються вже кілька років. Останні нові моделі розробили у 2021 році, а виготовлялися вони до 27 лютого 2022 року, коли тайванська TSMC відмовилась від подальшої співпраці з окупантами. Налагодити виробництво на території Росії так і не змогли, хоча обіцяли це зробити на двох місцевих заводах. Виявилось, що найкращий техпроцес, яким ті володіють, – 65 нанометрів, який став неактуальним ще на початку століття.

Хто міг би купити ці активи – і головне, навіщо – неясно. Можливо, це буде якась зовсім нова компанія, яка захоче на базі "Байкалів" створити новий, кращий продукт, або це буде "МЦСТ", яка випускає процесори "Ельбрус", які за рівнем технології та популярності перебувають приблизно на тому ж древньому рівні.

Хай там як, а все це явно свідчить про плачевний стан індустрії, який не відповідає державній російській пропаганді, котра розповідає про великі здобутки.