Професор Університету Копенгагена Ю Чжоу розповів, що спочатку плазма, що складається з кварків і глюонів, виділилася завдяки розширенню Всесвіту. Потім частини кварка перетворилися у так звані адрони. Адрон з трьома кварками утворив протон, частину атомного ядра. Ці ядра – будівельні блоки, що формують Землю, нас самих і Всесвіт, який нас оточує.

Цікаво Смартгодинник Huawei Band 6 уже в Україні: два тижні автономної роботи й 96 режимів тренувань

Перші миті існування Всесвіту

Кварк-глюонна плазма (КГП) була присутня у Всесвіті у першу 0,000001 секунди Великого вибуху, а потім зникла у результаті розширення простору. Однак за допомогою Великого адронного коллайдера вчені змогли відновити найпершу матерію у Всесвіті і простежити, що ж з нею сталося.

До того ж до коллайдера вчені розробили алгоритм, здатний аналізувати колективне розширення більшої кількості частинок одночасно, ніж було можливо коли-небудь раніше. Їх результати показали, що КГП була раніше рідкою і відрізнялася від іншої матерії постійною зміною форми.

Довгий час дослідники вважали, що плазма була формою газу, але аналіз учених показав, що КГП володіла гладкою, м'якою текстурою, як вода. Згодом плазма змінила форму, що не схоже на будь-яку іншу форму матерії, відому науці.