Тож спеціалісти компанії ESET, словацького розробника програмного забезпечення з кібербезпеки, разом з 24 Каналом підготували рекомендації, які допоможуть розпізнати підроблений застосунок ще до завантаження або виявити таку програму, якщо вона вже є на смартфоні.

Читайте також Шахраї придумали простий спосіб викрадати акаунти Apple: як захиститися

У чому небезпека підроблених застосунків

Якщо завантажити та встановити на свій телефон шкідливу програму, вона може наразити власника гаджета на низку загроз – від сповільнення роботи пристрою до шпигунства. Серед найпоширеніших ризиків:

 • викрадення конфіденційних та особистих даних, які можуть бути продані іншим шахраям;
 • отримання фінансової інформації для викрадення коштів людини;
 • сповільнення роботи пристрою через зміни налаштувань, швидше розряджання батареї;
 • відображення великої кількості реклами в додатку та за його межами;
 • прослуховування розмов, перегляд повідомлень та інші шпигунські дії;
 • викрадення робочих облікових записів або даних з метою доступу до конфіденційних корпоративних даних.

Як часто поширюються підроблені програми

Останніми роками такий вид шахрайства стає дедалі поширенішим. Одні підроблені застосунки спрямовані на широке коло людей, тоді як інші є зорієнтованими на конкретну групу користувачів. Серед найпомітніших шкідливих програм-фальшивок, які виявили спеціалісти ESET, є підроблені WhatsApp і Telegram, які поширювалися через десятки фейкових вебсайтів. Після встановлення додатки дозволяли перехоплювати повідомлення з чату людей з метою крадіжки їхньої конфіденційної інформації та коштів у криптовалюті.

Іншим прикладом є поширення програмного забезпечення BadBazaar для кібершпигунства під виглядом програм Signal і Telegram хакерами, пов'язаними з Китаєм. До слова, обидва типи додатків пройшли офіційну перевірку та потрапили в Google Play і Samsung Galaxy Store.


Як захистити свій смартфон від шкідливого ПЗ / Фото ESET

Як запобігти потраплянню підроблених застосунків на пристрій

 • Слід завжди встановлювати актуальні версії операційної системи та програм, оскільки загрози часто намагаються використати помилки в старіших версіях.
 • Перед завантаженням варто завжди перевіряти репутацію розробника в інтернеті та будь-які відгуки про програму.
 • Завжди використовувати офіційні магазини застосунків, оскільки вони мають суворі процеси перевірки, щоб не допустити потрапляння шкідливих програм на платформу.
 • Видалити будь-які програми, якими не користуєтеся, щоб легше відстежувати, що є на пристрої.
 • Не натискати на посилання чи вкладення, особливо якщо вони з'являються в небажаних повідомленнях у соціальних мережах або електронних листах і пропонують завантажити програмне забезпечення зі сторонніх сайтів.
 • Уникати натискання на посилання з реклами в інтернеті – це може бути частиною схеми шахрайства, спрямованого на перенаправлення користувачів на шкідливу програму-копію.
 • Слід бути обережними, надаючи додатку дозволи, які не пов'язані з його функціями, оскільки це може бути шкідливе програмне забезпечення, яке намагається отримати доступ до ваших даних.
 • Використовувати біометричні дані для входу замість простих паролів у своїх облікових записах.
 • Завжди використовувати рішення з безпеки, наприклад, ESET HOME Security Premium, яке забезпечує посилений захист за допомогою ефективного виявлення загроз, блокування шкідливих сайтів, захисту онлайн-платежів та управління паролями.

Як зменшити ймовірність встановлення загроз на свій пристрій
Як зменшити ймовірність встановлення фальшивих програм на свій пристрій / Фото ESET

Яка активність на пристрої має викликати підозру

Варто також стежити за незвичною активністю на своєму пристрої, якщо шкідливе програмне забезпечення все-таки потрапить на нього. Наприклад, варто бути уважними до того, що батарея розряджається швидше, ніж зазвичай. Також якщо пристрій працює повільніше, причиною може бути шкідливе програмне забезпечення.

Також слід звернути увагу на постійні оголошення, що спливають, оскільки це може означати, що користувач встановив рекламну програму. Треба слідкувати за появою будь-яких незвичайних іконок на екрані.

Сьогодні смартфони та планшети – це "ворота" користувачів у цифровий світ. Але цей світ потрібно захистити від непроханих гостей. Завдяки цим простим крокам фінанси та особисті дані будуть краще захищені.