"В Україні на 100 тисяч населення - 334 ув’язнених. Для деяких тюремна камера стала другою домівкою. Однак умови проживання тут важко назвати людськими. Здоровими на волю виходять одиниці. Тим, кому пощастило менше - камера ув’язнення може стати останнім, що вони бачили в своєму житті", - каже журналіст Ольга Рицар.

З початку року у відділках міліції померло 15 людей. Для порівняння, 2009-го від свавілля правоохоронців загинули 23 українці, а торік - понад 50. Відтак, тенденція до збільшення випадків насильства від рук людей в погонах очевидна, - переконані експерти. Кажуть, причина криється в "плановій" побудові роботи міліції: чим більше злочинів вдасться розкрити, тим більша й зарплата. З статистичними даними погоджуються і в Генпрокуратурі.

"Не менше, ніж 60% кримінальних справ, які стосуються незаконного зберігання зброї, боєприпасів - вони сфальсифіковані. Розумієте? Саме для виконання показника. Оце, коли працюють на показники і призводить до того, що застосовують незаконні засоби під час дізнання і слідства, щоб мати ці показники", - каже співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

"Була наведена дійсно така реальна статистика. Більше 13 тисяч скарг і звернень є з приводу порушення прав затриманих. Була дуже відверта розмова, ділова розмова і тому я думаю, що в найближчий час це буде виправлятися", - каже речник ГПУ Юрій Бойченко.

Натомість, міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов причин для хвилювання не бачить, а цифри, наведенні Генпрокуратурою та правозахисниками називає вигаданими. Мовляв, за останній квартал померло не 15, а всього лише 13 затриманих. З них 9 пішли на той світ несподівано, а четверо покінчили життя самогубством.

"По-перше потрібно врахувати, що міліція спілкується з людьми які, ну скажімо так, соціально неблагополучні люди в нашому суспільстві, які мають величезні проблеми із здоров'ям. Велика кількість людей які нами затримуються - це наркомани. Тому зростання немає, є невелике зниження, але в принципі ця цифра практично стабільна з року в рік", - каже міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов.

Однак, проблема залишається очевидною, а факти знущання над тюремниками довго шукати не довелося. Колишній ув’язнений Олег розповідає про жахливі випадки з його поневоленого життя. Мовляв, про людську їжу та медичну допомогу навіть для важкохворих можна лише мріяти. За більш-менш людські умови доводилося платити немалі гроші. Однак, найгірше - це навчання спецпідрозділів.

"Насправді в живу це все відпрацьовується на ув’язнених, дуже просто - закидається в камеру газова шашка, ну добре якщо це димова, а не сльозогінний газ, потім заскакує в протигазах той же "Беркут", починає всіх лупити, хто встиг заповзти під нарку, той залишився без побоїв, хто не встиг - то потім зализує рани", - каже колишній ув’язнений Олег.

Ще один ув’язнений, який відсидів чотири роки, розповідає - у правоохоронців завжди були чисті камери для показухи, у разі якщо приїде якась перевірка. В той час засуджені помирали від зіпсованої їжі. Били його теж часто.

"Бувало, що громадські діячі підкидали цвяхи в кишеню або ж інші заборони. То виводили на КПП і починали пресувати. У людей кістки можна було подивитися від наручників, м'яса не було. І так же багато людей, при мені навіть одна людина, з Полтави. Побув три місяці або чотири, пішов зуби лікувати і не повернувся, сказали сердечко стало", - каже колишній ув’язнений Володимир.

Серйозна проблема й у тому, в Україні кількість ув'язнених не свідчить про кількість вчинених злочинів. Тут запобіжний захід у вигляді утримання під вартою застосовують набагато частіше, аніж в інших країнах.

"Дуже затягується, ну просто по ідіотичному ненормально термін судового розгляду. Є приклади, що понад 6 років, людина, от така як ми з вами, невинна ще вважається, триває судовий розгляд понад 6 років, деякі такі випадки", - каже голова правління Всеукраїнського центру правової допомоги Алла Мукшименко.

За даними Генпрокуратури, наразі до суду скеровано лише половину кримінальних справ за фактами застосування насильства працівниками правоохоронних органів під час досудового слідства. Загалом соціологи підрахували - жертвами знущань у міліції в 2009 році стали 604 тисячі осіб, а в 2010 - майже 800 тисяч українців.