Все почалося в минулу неділю. Тоді у ЗМІ просочилися перші чутки про те, що повстанці намагалися взяти штурмом місто. Авангард повстанців отримав відсіч і був змушений відступити. Каддафі поспішив запевнити світ, що "щурі та заколотники" отримали по заслугах.

Але вже у понеділок вранці повстанці на весь світ заявили, що контролюють 95% столиці, а двоє синів Каддафі потрапили у полон. Більше того, слова заколотників поспішили підтвердити численні журналісти західних видань, що перебували у Тріполі. За це потім довелося добряче червоніти.

Адже за кілька годин Сеїф-аль-Іслам Каддафі, якого революціонери нібито захопили в полон, власною персоною з’явився у готелі Ріксос. Він заявив, що чутки про захоплення Тріполі - брехня. На підтвердження своїх слів він повіз журналістів спокійними нічними вулицями столиці.

Але поява сина полковника не на жарт розізлила повстанців, і вони взялися до справи з подвійною наполегливістю. На наступний день вони взяли під контроль більшу частину міста. Впав навіть неприступний квартал Баб-ель-Азізія, де була розташована резиденція полковника.

"Це Баб-ель-Азізія, дім Муамара Каддафі. Колись ніхто не міг сюди прийти а ми прийшли і можемо робити все, що захочемо", - переконує повстанець.

Сам Каддафі разом з синами втік підземними тунелями у невідомому напрямку. Кадри, на яких повстанці трощили та грабували резиденцію лідера Джамахірії, облетіли увесь світ. Голову золотої статуї Каддафі лівійці відпиляли і завзято копали її ногами. А один з повстанців поцупив парадний кашкет полковника і в такому вигляді давав інтерв’ю журналістам.

Реакція світової спільноти не заставила на себе чекати. Визнання уряду заколотників посипалися як з рогу достатку. Сумніватися стала навіть Росія, яка завжди критикувала і повстанців, і західні держави за конфлікт в Лівії.

"Що буде далі, я не знаю. Якщо повстанцям вистачить сили духу і можливостей об’єднання країни на нових демократичних основах, ми відповідно будемо розглядати питання про встановлення з ними дипломатичних стосунків", - запевняє президент РФ Дмитро Медведєв.

Але ж як вдалося колишнім простим пекарям, слюсарям, вчителям та нафтовикам здолати опір елітних частин полковника? Відповідь проста - незаконне, з точки зору міжнародного права, але своєчасне втручання наземних сил країн НАТО. Брюссель вперто це заперечує. Але союзники погодилися: інформацію повстанцям надавали, і схоже виключно даними з супутників не обмежилися.

"Ми не будемо коментувати про присутність наших сил через безпеку операції. Але я можу підтвердити, що НАТО забезпечує повстанців розвідувальною інформацією для того, аби впіймати Каддафі та представників його режиму", - пояснює міністр оборони Великої Британії Ліам Фокс

У лівійському конфлікті спливла і українська карта. Деякі ЗМІ повідомили, що у Тріполі бачили українських найманців. У Києві такі повідомлення назвали інформаційною "качкою".

"У лютому, якщо ви пам'ятаєте, коли все лише тільки почалося у Лівії, були українські пілоти, які там пілотували літаки, що бомбили мирні міста Лівії. З лютого ця інформація жодним чином не підтвердилась. По крайній мірі, ніхто нам цих людей не представив, не показав, ані живих, ані, на жаль, загиблих. На нашу думку, це інформаційна "качка", - переконаний директор департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин.

Наразі заколотники починають освоювати нову територію. З Бенгазі до Тріполі перебралася Національна Перехідна Рада. Керівництво революціонерів готове повних ходом втілювати в життя реформи. Кошти на них очікують отримати від Заходу. Адже саме західні країни арештували банківські рахунки Каддафі і обіцяють передати ці кошти повстанцям.

Тим часом, Муамару Каддафі коштів не бракує. Незважаючи на втрату столиці, він залишається активним гравцем. А за даними розвідки, у нього залишилося чимало матеріальних і людських ресурсів для продовження якщо і не повномасштабної, то партизанської війни. Покидати свою батьківщину полковник навідріз відмовився і грозить повстанцям всіма можливими карами.