За даними незалежних експертів обсяги проблемної заборгованості в 3-4 рази перевищують офіційні показники. Для вирішення проблеми стресових активів, до яких відносять не тільки заборгованість по кредитах, але й непрофільні активи такі, як акції, корпоративні права, майнові комплекси та нерухомість, які банки отримали в процесі стягнень по кредитам, фінансистам надали можливість продавати їх на фондовому ринку.

Українська біржа "Перспектива" запровадить обіг цінних паперів, емітованих в процесі сек'юритизації проблемних активів. Наразі, робоча група працює над тим, як це рішення оформити законодавчо.

“Ми не виділяли окремо активи стресового характеру чи активи з великим рівнем надійності, але процедура сек'юритизації і все, що з цим пов’язано потребує на сьогодні законодавчого регулювання, і регулювання з боку ДКЦБФР”, - каже член ДКЦПФР Олексій Петрашко.

Сьогодні стягненням кредитної заборгованості в Україні займаються колекторські та факторингові компанії, тож створення спеціалізованих фондів стресових активів під управлінням компаній з управління активами можуть стати своєрідною альтернативою.

"Розподілу ризиків між гравцями фінансового ринку, зокрема, професійними інвесторами в стресові активи, які далі наймають аутсорсерів для роботи із такими активами і отримання вищої доданої вартості ніж це може бути зроблено лише засобами самих тримачів цих портфелів стресових активів", - каже радник IFC Євген Прокопенко.

За словами фахівців, продаж стресових активів через біржу дозволить покращити кредитні портфелі банків та збільшити ліквідність на ринку. Водночас, новий інструмент передбачає інтернаціоналізацію ринку, що зможе запобігти відтоку українських емітентів на іноземні ринки.

"Ми налаштовані на те, щоб дану проблему вирішити і на те, щоб спростити звернення іноземних паперів в Україні і спростити вихід українських емітентів на світові ринки, налагодити кросс-літстингові процедури”, - каже директор ФБ "Перспектива" Станіслав Шишков.

За словами ініціаторів продажу стресових активів через біржу, до інвестування у такі активи доступ матимуть лише професійні гравці. Крім того, ці папери паралельно котируватимуться на іноземних майданчиках, що підтверджуватиме їх оцінку. Наразі найбільші портфелі з простроченою заборгованістю мають банк "Київ", "Родовід Банк", "Укргазбанк" та "Банк Надра".