“Те, що йде процес укрупнення політичних сил, консолідації - це позитив, в яких би формах він не відбувся. Я думаю, що нормально буде, якщо в майбутньому парламенті буде і фракція Тимошенко, і якомога більше ще фракцій, якраз такого демократичного спектру, правоцентриського спектру”, - каже політолог Валерій Чалий.
Разом з тим, хто, навколо кого і як буде об'єднуватися - загадка навіть для експертів. Ходили чутки, нібито, про союз "Української народної партії"," Нашої України" і "Народного руху". Втім, жоден з лідерів партій цього не підтвердив - всі кажуть не про їх часткове об'єднання, а загальне єднання опозиції.
“Лише, коли всі об'єднаються, тоді є шанс на успіх. Чому не має успіху, тому що, по-перше, той же самий виборець буде дезорієнтований - а за кого голосувати? Це, врешті-решт, призведе до загальної поразки демократичних сил і демократичних кандидатів”, - вважає Борис Тарасюк ("Народний Рух").
“Я зараз кажу про об'єднання всіх, без виключення, політичних сил навколо українського національного інтересу”, - сказав Юрій Костенко ("Українська народна партія").
У свою чергу, експерти наголошують, об'єднуватися з “Нашою Україною” - невдячна справа. Мовляв, ця партія віджила своє. Відтак, від об'єднання відхрещується навіть її лідер Віктор Ющенко. Колишній символ опозиції не бачить підстав для цього. Хіба що задля чергового піару когось з політиків.
“Говорити про об’єднання навколо когось можна, як про окремий штучний і неправдоподібний політичний проект. Це все рудименти, думаю, що з одної сторони, ми маємо суспільство, яке глибоко розчароване, яке не сформувало критичних мотивів для політичного об'єднання”, - каже Президент України (2005-2010 р.) Віктор Ющенко.
Що ж до самої опозиційної особи, на яку натякав Ющенко, то - вона знову один у полі воїн. Зі старими політичними союзниками Юлія Тимошенко посварилася, з новими - не встигла подружитися. Втім, навіть така ситуація не вибиває колишнього прем’єр-міністра з колії.
“У нас є шанс! Це шанс на чергових парламентських чесних конституційних виборах цю владу поміняти, якщо до цих виборів вони не зроблять нічого такого, що вам захочеться їх винести з їх кабінетів . Тільки розуміння їх технологій, тільки єднання спільно, щоб їх подолати дасть нам можливість виграти цей бій”, - заявила Юлія Тимошенко (ВО "Батьківщина").
В інше ймовірне політичне об'єднання, яке, можливо, складатиметься з “Фронту змін”, партій “За Україну” та “Собор”, Юлію Тимошенко і її “Батьківщину” теж не запрошували. Самі переговорники свої плани поки що приховують.
“Ми разом щонайменше провели цю акцію, ми разом клали квіти під час відзначення пам'яті жертв Голодомору, ми погоджуємо деякі парламентські дії, принаймні в законотворчій частині, і я думаю, що це добра підстава рухатися далі. Чи буде якийсь остаточний організаційний результат - це питання поки що відкрите, але підстави думати, що буде, є”, - сказав В’ячеслав Кириленко ("За Україну!").
“Сьогодні нічого не оголошуємо, тому що дуже багато було пустих заяв, не хотілося б, щоб це були пусті заяви. Вийде зібрати і українську політичну націю, і єдину політичну силу”, - зазначив Арсеній Яценюк ("Фронт змін").
На думку деяких експертів, Яценюк взагалі зможе згодом обігнати за рейтингом і саму Тимошенко. Відтак, на думку Тараса Березовця, будь-який союз між Тимошенко і Яценюком, який, вочевидь, і очолить цей союз, приречений на поразку.
“Це абсолютно нелогічно і це правильно. Бо це абсолютно різні категорії виборців, тому що виборець Тимошенко - це виражений сільський виборець, виборець малих міст, в основному, а виборець правих партій, таких от як “Фронт змін” чи “Громадянська позиція” - це все-таки великі індустріальні міста, міста мільйонники, де є велика конгломерація урбаністична”, - каже політолог Тарас Березовець.
Що ж до "Громадянської позиції", то її спочатку "сватали" до Яценюка. Втім, на День Соборності її лідер Анатолій Гриценко стояв пліч-о-пліч саме з Тимошенко. Каже, готовий поступитися амбіціями, аби тільки рухатися вперед.
“Об'єднання опозиції - це виклик часу, це необхідно, тому що стримати таку сильну бульдозерну владу можна тільки сильною опозицією, сильною пресою і сильним суспільством, тому фактично після завершення місцевої виборчої кампанії розпочали переговори про об'єднання. Коли вони закінчаться і чим саме, я зараз не скажу. Запросили до розмови всіх”, - розповів лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко.
Вочевидь, не вірить у власні сили і "Народна самооборона" - вони взагалі об'єднання вважають вчорашнім днем. Мовляв, треба створювати один надполітичний фронт по всій Україні, починаючи з маленьких сіл.
“Це зараз вже є вчорашній день, вже зараз пізно об'єднувати партії. Це можна роботи, ну це вже є запізно, ситуація радикально змінилася, тому треба йти ширше, бачити дальше. І, власне, творення на надпартійній основі такого фронту є відповіддю на терор і залякування, яке вчиняє в Україні Партія регіонів”, - сказав Тарас Стецьків ("Народна самооборона").
Виплутатися з цієї ситуації і створити блок кількох політичних сил, як це зробили напередодні минулих парламентських виборів, у опозиції цього разу не вийде. Адже, згідно з новим законодавством, участь у виборчих перегонах можуть брати виключно партії. Що ж до дати парламентських виборів, то КСУ визнав законним проведення чергових виборів до Верховної Ради у жовтні 2012 р.