Гаряча кров та південний темперамент перетворили мирні демонстрації на криваві побоїща з усіма традиційними атрибутами масових безладів - спаленими автівками, розбитими вітринами та десятками затриманих.

Демонстрації почалися минулого вівторка. Днем раніше у грецькому парламенті стартували дебати з приводу антикризової програми. Як і рік перед тим, місцеві профспілки вивели людей на мирний, як було заявлено в офіційних документах, 48-годинний страйк. Втім, усі мирні наміри зійшли нанівець, які тільки мітингувальники довідалися, що закон буде ухвалений парламентом.

"Це боротьба проти антинародної політики уряду, яка стає щораз жорсткішою та ускладнює життя сімей і без того з низьким рівнем заробітної плати. Реалізуючи свої плани, політики порушують права робітничого класу", - каже протестуючий Танасіс Евагелакіс.

В Афінах запалали автівки та банки, в поліцію полетіло каміння, а та, в свою чергу, застосували сльозогінний газ та кийки. Апогею вуличні зіткнення сягнули в середу - саме тоді парламентарі в першому голосуванні підтримали антикризові заходи. Протести тривали усю ніч та ранок, центр грецької столиці затягнуло димом.

У четвер депутати вдруге проголосували за скорочення витрат бюджету. Невелика різниця в голосах не вберегла простих греків від зниження зарплат та пенсій, закриття шкіл, підвищення податків та збільшення акцизів на тютюн та алкоголь.

"Леді та джентльмени, колеги, я маю честь оголосити результати голосування - 155 проголосували за, 136 - проти, 5 - утрималися. Отже, закон про "Заходи надзвичайного реагування середньострокової фіскальної стратегії на 2012-2015 роки" вважається затвердженим більшістю голосів", - каже спікер парламенту Грігоріс Ніотіс.

У відповідності з планом в найближчі 5 років економія бюджету Греції складе майже 28,5 мільярдів євро. Податки зростуть на 14 мільярдів, і на таку ж суму зменшаться державні витрати. Все за рахунок масових звільнень у держсекторі та зменшення соцвиплат.

Фінальним штрихом стане масштабна приватизація держаних активів на 50 мільярдів євро. Всі ці заходи вкрай необхідні Афінам для того, аби отримати чергові транші кредитів від ЄС та МВФ. Рядові греки, яким і так несолодко живеться, тугіше затягують паски.

"Коли почнуться ці заходи з економії, багато людей будуть відмовляти собі у найнеобхіднішому. А це означає тотальні скорочення всього, що можна придумати", - каже працівник магазину Крістіс Гініс.

"До цього моменту я не економив, але він настав. Замість того, щоб купити кіло яловичини, я купую пів", - каже покупець Георгіс Лагос.

Зазначимо, загальний держборг Греції більш ніж на чверть перевищує ВВП країни і складає фантастичну суму - 340 мільярдів євро. На душу населення припадає по 31 тисячі євро боргів. Та незважаючи на фінансову допомогу та попередні антикризові заходи, країна повільно прямує до дефолту.

Щоб уникнути його, грекам на наступні кілька років доведеться забути про поїздки закордон, кинути курити та важко працювати зранку до вечора за малі зарплати. Від цього залежить - майбутнє єдиної європейської валюти. Самі греки сподіваються, що Євросоюз також їх в біді не кине.