Згідно з декларацією, заробив він цього року 920 тисяч гривень, з них заробітної плати - трохи менше 400 тисяч. На думку експертів, зміст документу ретельно вписували в рамки закону фахівці.

“Президентська декларація - це не більше, ніж формальність. Не пробуйте шукати там якихось реальних доходів і реальних витрат, які несе ця людина. Треба розуміти, що це декларація, яка підготовлена на замовлення бухгалтерами, аудиторами, фінансистами, для того, щоб для суспільства подати більш-менш реалістичний і більш-менш сприйнятний документ для обговорення”, - вважає голова Комітету економістів України.

Згідно з декларацією гаранта, дивіденди, відсотки, роялті склали торік майже півмільйона гривень. У 2009 році ця графа була не такою презентабельною. Враховуючи, що джерела доходів вказувати непотрібно, то і незрозуміло в якому банку лежить президентський мільйон, на який нараховують 50% річних.

“В деяких банках можуть бути і до 20%, я знаю, деякі банки можуть залучати 18%. Але ж я говорю, що якщо на початку року було от 16,2, а зараз - 13,8 середнє. Якщо на рік розмістити, то, я думаю, 13 -12%. 50% річних по депозитах у нас немає”, - каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Забезпечити такі надходження могли ще й акції підприємств, щоправда з декларації знову ж таки не зрозуміло яких саме. Їх у Президента аж на 3 тисячі гривень.

“Скоріш за все, це ті самі акції, які в нього почались ще з приватизаційних часів, коли там кожній людині видавали сертифікати, які можна було обміняти на акції. Можливо, це ще з тих часів акції, які є у більшості людей, бо тільки така сума якраз і оцінюється в пару тисяч гривень. В той самий час, ці компанії дивідендів практично не приносять, не кажучи вже про якісь там сотні тисяч гривень”, - каже експерт з макроекономіки ІГ "Арткапітал" Олег Іванець.

І, нарешті, цього року - у Януковича офіційно з'явилася земельна ділянка площею майже 2 гектари і будинок на 600 кв. метрів. І знову, де ця все - невідомо. Зате, відомо де знаходиться міське житло Президента.

“Скромні 239 квадратних метрів 5-кімнатної квартири на одній зі столичних набережних - юридична адреса вітчизняного гаранта, згідно з його декларацією. Втім, вранішні і вечірні затори ведуть далеко за межі Києва - у резиденцію Межигір'я, де, власне, живе на 2-х гектарах,чи пак, ночує Віктор Янукович”, - каже журналіст Ольга Кучер.

Смуга заторів тягнеться і за діючим Прем'єр-міністром Миколою Азаровим. Втім, і вона не веде до прем'єрського місцепроживання, вказаного у декларації. Біля квартири на столичній Софіївській площі кортежу керівника уряду за рік так і не помітили. Натомість, у декларації Прем'єра зазначається ще й земельна ділянка на 4 гектари та житловий будинок площею майже 600 квадратів.

Не часто милує око сусідів по прописці і решта урядовців. В апартаментах міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника на Ярославовому Валу у Києві сам власник з'являється нечасто.

“Квартира є. Інколи буває. А чи живе чи ні - ну я бачу його дуже рідко тут. Раніше частіше”, - каже Володимир (працює в одному будинку з квартирою Д.Табачника).

Разом з тим, чому вступаючи на посаду, отримують в рази менші прибутки, а їх власність при цьому збільшується також в рази, згідно із законодавством, пояснювати вони не зобов'язані. Так само, як не зобов’язані пояснювати і як заробили свої статки.

“Відповідальність реально чиновник несе за те, що він недостовірно складе декларацію. Він при цьому ж не зобов’язаний доводити походження тих коштів, які він вносить до декларації. І наявність великих доходів не є підставою для того, щоб людину відстороняти від служби, або починати проти неї кримінальну справу”, - вважає екс-міністр фінансів України Віктор Суслов.

На що ці кошти чиновники тратять - також особиста справа. Колишній міністр юстиції України Микола Оніщук пояснює, згідно зі старим антикорупційним законодавством, цей пункт взагалі можна було ігнорувати. Втім, з 1 липня 2011 року, коли набуде чинності новий пакет антикорупційних законів, звітувати про надбання нового майна чиновники будуть зобов’язані.

“Є доходи та витрати державного службовця, але, навіть з власної практики я знаю, це була така номінальна графа, яка, по суті, ніким і ніколи не перевірялася, таким чином, наприклад, мені доводилося підрахувати в такому випадку суму комунальних платежів - за газ, за воду, за електроенергію - це перша стаття витрат, яку необхідно було започаткувати”, - каже екс-міністр юстиції України Микола Оніщук.

Втім, це не завадило за минулий рік 5-м з 15-ти міністрам уряду Азарова заробити набагато більше мільйона гривень. Найбагатшим в уряді виявився віце-прем'єр-міністр інфраструктури Борис Колесніков. Він за рік збагатів на 164,5 млн. грн.

А от “найменшими” доходами за минулий рік відзначилися міністр з надзвичайних ситуацій Віктор Балога, який задекларував майже 70 тисяч гривень, і міністр енергетики, палива та вугільної промисловості Юрій Бойко, який заробив трохи менше 200 тисяч гривень.

І Президент, і урядовці з декларацією поспішали недарма. В Україні перебувають експерти групи держав Ради Європи проти корупції - GRECO, які вивчають заходи боротьби з корупцією. Свій висновок щодо корупції в Україні вони мають оголосити наприкінці поточного року.

Та вже маємо оприлюднений висновок Держдепартаменту США. Там вважають, що боротьба з корупційними проявами в України залишається неефективною, а покарання за них застосовуються вкрай рідко.