Унікальність бюджету на наступний рік полягає у тому, що попри розгортання нових кризових явищ у світі, в уряді свято переконані у зростанні української економіки, збільшенні доходів бюджету, а головне покращенні життя людей.
"У світі для кого криза, а для кого - прибуток. Щоб ви це розуміли. Криза - це шанс для України вийти з неї кращими", - каже міністр фінансів України Федір Ярошенко.
Більше планують і витратити - майже 362 мільярди гривень. Це на 24 мільярди більше, аніж у 2011-му. Такого ж розміру встановлено і обсяги дефіциту бюджету. Пріоритет, переконують у Кабміні, - зростання рівня соціального забезпечення в країні.
Обіцяне зростання згідно з проектом бюджету на 2012 рік:
"мінімалка" - з 1073 грн. до 1134 грн.
прожитковий - з 1017 грн. дол 1095 грн.
Так протягом року зросте мінімальна зарплатня. До неї наприкінці року підтягнуть і прожитковий мінімум - вже у грудні він повинен становити майже 1100 гривень - це на 14% більше, аніж цьогоріч.
Ще одна унікальність нового кошторису - скорочення державних запозичень. Сьогодні суверенний борг перевалив за позначку у 360 мільярдів гривень.
Борг держави - 45 мільярдів доларів
"Допозичалися. Борг держави - 45 мільярдів доларів на 45 мільйонів українців. Завдяки активним запозиченням уряду протягом років незалежності теоретично кожен з нас винен кредиторам по 1000 доларів. Кабмін нинішній переконує залізли в борги попередники", - каже кореспондент Вікторія Лісецька.
Ще 2 роки тому кожна 2-га гривня в бюджету була позичена . Причому - позичена на рік два під шалені проценти. Може так функціонувати незалежна держава - ні. Ці борги на наших з вами плечах. і ніхто крім нас з ними не розрахується!" – запевняє прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Те, що українці у боргу саме через них - попередники спростовують. Кажуть, у Миколи Азарова вміють не гірше позичати, аніж це було за каденції Юлії Тимошенко.
"На кінець 2009 року, коли ми ще працювали і був уряд "попєрєдніків" загальний борг складав трошки більше 225 мільярдів гривень. От і порахуйте. Це загальний борг за всі роки, за 18 років незалежності. От і маємо порівнювати, де тут і чия левова частка - чи за кризовий рік чи за роки, коли ми маємо зростання", - каже в.о. міністра фінансів 2009-2010рр. Ігор Уманський.
Експерти налаштовані скептично. Навіть попри те, що розмір нашого суверенного боргу не критичний в рамках Європи. Для порівняння у Італії на кінець минулого року зовнішній борг сягнув позначки 120% ВВП і становив 1,8 трильйона доларів. Для України ж критичним є питання розрахунків з боргами, а не їх обсягів.
"Просто якби у нас у всіх були заощадження, хоча б по 80 тисяч доларів, тоді б ми говорили: ну це невеликі суми. А оскільки ми голі і бідні то за наших реалій це дуже великі гроші. Або ми повертаємо борги в наступному або ми втрачаємо суверенітет. Нам треба повертати борги, віддаємо Севастополь, Київ віддаємо, і все", - переконаний президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.
Влада заспокоює - борги буде як віддавати, адже попри кризу в Україні економіка зросте, а дефіцит бюджету планується вдвічі менший, аніж цього року.
"Такий дефіцит дуже мало країн світу мають. Тому ми розраховуємо, що ми будемо мати менше грошей. Також потрібно щоб ВВП ріс, а він буде рости, і більше буде збиратися грошей до державного бюджету і ми будемо скорочувати борг туту ніяких проблем нема", - каже перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв.
На утримання чиновницького апарату влада планує збільшити витрати
Борги будемо скорочувати, але економити на чиновниках - у жодному випадку. Наступного року, попри декларації про скорочення витрат на чиновницький апарат влада планує більше витратити на утримання Держуправління справами - майже на 100 мільйонів гривень більше - до півтора мільярда. З них - майже вдвічі зросте утримання Президента - з 200 до 335 мільйонів гривень. Гарант задоволений, закрутити ж гайки радить на місцях. Бо там - корупція.
Я не буду терпіти цієї ганьби. Держава не мусить відповідати за гріхи місцевих князьків. Усі мають усвідомити, як кажуть: Ця лавочка закривається назавжди", - завив Президент України Віктор Янукович.
До слова, у новому кошторисі не надто перепало народним обранцям - їх утримання наступного року планують скоротити майже на 70 мільйонів гривень. Та навряд чи з такою заощадливістю погодяться нардепи - адже саме вони ухвалюватимуть головний кошторис країни вже у четвер.