Першу сходинку серед найбільш обговорюваних нині скандальних житлових комплексів посідає "Сонячна рів’єра" за адресою Микільсько-Слобідська, 1.

ЖК "Сонячна рів’єра"

Наразі будівництво опечатано, але будівельники щодня намагаються вивезти частину матеріалів і техніки на інші свої об'єкти, розповідають місцеві мешканці. Зараз власник земельної ділянки ПАТ "Ощадбанк" виставив землю на аукціон. Заявки приймалися до 24 травня.

ЖК "Сонячна рів'єра". Фото з сайту "Укрбуду". Травень 2016.

Забудовник "Укрбалтбуд" (офшорна компанія, що входить до державної корпорації "Укрбуд") має намір викупити землю і, отримавши новий дозвіл, продовжити будівництво.

До незаконної будови 11 травня цього року навідалась Державна архітектурно-будівельна інспекція України. Вона анулювала дозвіл на будівництво цього комплексу. Причини: скасування, за рішенням суду, містобудівних умов та обмежень забудови, а також зміна власника земельної ділянки.

Ми маємо намір відстоювати свою правоту у судовому порядку та забезпечити житлом понад 300 сімей інвесторів комплексу "Сонячна Рів’єра", – сказали натомість в "Укрбуді".

Місцеві мешканці готують позов до суду, за яким хочуть повернути незаконно продану земельну ділянку у власність міста Києва. Мешканка Олена зауважує, що земля є зоною охоронюваного ландшафту і прибережною захисною смугою, яку місто не мало права продавати. Планується, розповідає жінка, величезний комплекс, продовженням якого будуть й інші будівництва вздовж берега Дніпра. Усі вони на свайних фундаментах.

В радянських будинках мікрорайону та школі щовесни у підвалах стоїть вода. Каналізація відсутня. Ґрунтові води через ґрунти виводяться у Дніпро. Якщо вода буде затримуватись сваями стіни новобудов — це може призвести до найстрашніших наслідків, – розповідає Олена.

Забудовник "Сонячної Рів’єри" отримав експертизу лише на 3 будинки, а екологічної експертизи не має взагалі. Екологи запевняють, що таке будівництво вкрай небезпечне і порушує Директиву ЄС щодо охорони питної води.

Так має виглядати збудований ЖК "Сонячна Рів'єра"

Забудовник не передбачив розвиток інфраструктури. В дитячих садках, школах і поліклініках не вистачає місця, бо вже побудовано декілька нових житлових комплексів, не витримують і старі каналізаційні мережі. Постійно відбуваються прориви, – наголошує Олена.

До того ж уся лінія берега Дніпра є приватною власністю. Відтак, для того, щоб дійти до води, місцеві мешканці мають пройти через територію майбутнього житлового комплексу. В усіх нових житлових комплексах району встановили електронні замки та паркани навколо придомової території. Місцеві мешканці бояться, що нові сусіди також заборонять прохід через свої двори до води так само, як це зробив ЖК "Рів’єра Ріверсайд" по іншу сторону мосту.

“Будинокмонстр”

У народі цей житлово-офісний комплекс обізвали "монстром". Зважаючи на його величезні, ба більше — габаритні розміри. Офіційно ж він – ЖК "Поділ Престиж".

Таким мав бути будинок за проектом

Історія будинку‒"монстра", по вулиці Нижній Вал, 27-29, розпочалася в далекому лютому 2008 року. Тоді Головне управління охорони культурної спадщини погодило генеральний план та паспорт будинку, які передбачали 5 поверхів плюс три мансардні, вглиб кварталу. Дозвіл на проект будівництва цього комплексу отримала компанія ТОВ "Пателі Лізинг". Однак у 2011 році в проект було внесено "неофіційні" зміни й будівля перетворилася на такого собі 13-поверхового "монстра". Бетонний "монстр" перевищує максимально допустиму висотність на 27 метрів.

Варто відзначити, що новий проект з Головним управлінням охорони культурної спадщини не узгоджувався, а відповідний дозвіл на проведення будівельних робіт ТОВ "Пателі Лізинг" не видавали.

Скориставшись непростою ситуацією в країні, забудовник все ж встиг звести основну частину ЖК "Поділ Престиж". До слова, не дивлячись на заборону, квартиру у відомому будинку можна купити хоч зараз. На сайті забудовника ТОВ "Пателі Лізинг" вказані й ціни за квадратний метр.

1 кімната (від 53 кв.м.) від 37500 грн
2 комнаты (від 60 кв.м.) від 37600 грн
3 комнаты (від 120 кв.м.) від 37600 грн

Термін здачі житлого комплексу на Подолі, зазначається на сайті, невідомий.

"Престижний будинок" отримав порцію критики — зокрема, він не вписується в загальну атмосферу старого Подолу, навпаки — спотворює його своїм позбавленим смаку, навіть за сучасними мірками, виглядом.

Столична влада на чолі з Віталієм Кличком, а також інші кандидати в мери ще напередодні виборів неодноразово обіцяли розібратися з скандальним будівництвом. Проте, далі слів такі "гучні" заяви не доходили. Кияни теж неодноразово збирали підписи за "зниження" будівлі. Навіть протестували проти бетонного "будинку-монстра" у соцмережах.

Тепер “монстр” виглядає так

Тож сьогодні ця 13-поверхова будівля й надалі впевнено стоїть на Подолі й "прикрашає" собою історичний центр міста.

Будинок, за словами Олександра Дядюка, юриста-правозахисника, голови громадської організації "Кияни, об’єднуємось", практично завершений. Зараз йде судове рішення про демонтаж декількох його поверхів. На переконання юриста, у цій справі можливі корупційні впливи.

Законодавча база є. Усі судові підстави теж. Тут інше питання – корупції. На Нижньому Валу одні з найдорожчих квартир, тому ми повинні чітко розуміти, що там ціна питання, як мені сказали, у 2 мільйони доларів. Тобто забудовник понесе збитків, якщо знесуть зайві поверхи, саме на таку суму,
– зазначає він.

Озеро Качине

Озеро Качине на Позняках стало яблуком розбрату між забудовниками та жителями цього масиву.

Озеро Качине на Позняках

А все тому, що недобросовісний забудовник вирішив засипати озеро землею та звести на його місці житловий будинок із підземним паркінгом. Забудувати природню ділянку хоче КП "Житлоінвестбуд-УКБ". Проте, місцеві жителі активно відвойовують водойму, за що неодноразово вступали у бійки з "тітушками", котрі маскуються під будівельників.

Підтримують забудовника й постраждалі від афери компанії "Еліта-Центр". Адже цим людям пообіцяли квартири в майбутньому будинку "на озері".

Озеро Качине з висоти пташиного польоту

Нині будівництво на Качиному не ведеться. Спроба активістів відвоювати озеро дійшла до скандалу. Юридично питання не вирішено, коментує Олександр Дядюк, і ця ділянка теж тимчасово заморожена. Проте, на руках у забудовника — абсолютно весь пакет документів.

Але розуміємо й ціну цього "пакета". Повірте, у нас за хабарі в судах можна отримати будь-який дозвіл. За високу суму можна скасувати навіть Декларацію про незалежність України,
— каже юрист.

За останньою інформацією, Дарницький районний суд Києва фактично дав дозвіл на ліквідацію озера Качине.

Вертолітній майданчик

Самого колишнього президента-втікача Януковича уже понад два роки немає в Україні, а його вертолітна точка й досі прикрашає Печерські пагорби столиці.

Вертолітний майданчик на Парковій дорозі

Уже після перемоги Майдану, у 2014-2015 роках, за словами правозахисника Олександра Дядюка, Генеральна прокуратура України зверталася до суду про скасування рішень Київради щодо визнання незаконності цієї забудови. Однак ГПУ цю справу в суді успішно програла. Господарський суд міста Києва узаконив будівництво вертолітного майданчика на Парковій дорозі. Проте на схилах Дніпра, наголошує Олександр Дядюк, не лише вертолітна точка колишнього президента, а й чималий бізнес-центр.

Я не можу сказати, хто у цьому випадку остаточно винен — 50 на 50. І з ким домовлялися ті забудовники вертолітного майданчику. Чи з судом, чи з прокуратурою, яка спеціально подала такий невігласький позов. Важко сказати. Особисто я цих матеріалів не бачив. А, щоб отримати такий позов — то там просто скандали, істерики. Щоб ніхто таких позовів і близько не побачив,
— коментує правозахисник.

Але знову ж таки — уся справа в корупції. На переконання Олександра Дядюка, "через суди цю абсолютно незаконну постанову вертолітної точки узаконили". Тоді ж влада заявляла, що майданчик будується для державних потреб та безпеки президента.

Чому народ тоді протестував? Бо насправді побудували бізнес-центр з пафосним на даху вертолітним майданчиком, а не “стратегічний об’єкт президента”. На переконання Олександра Дядюка, Київську міську раду ввели в оману. На тепер справа з майданчиком — теж "законсервована". Очевидно, можновладці вирішили дочекатися більш вдалого часу для розборок з "вертолітними справами".

Можливо, десь в бігах власники цього майданчику. Зараз через суди пішло незаконне захоплення власності колишніх, котрі втекли. Через підставні рішення начебто донецьких або кримських суддів привласнюють майно Януковича,
– зауважує Олександр Дядюк.

Відповідь на офіційний запит від сайту "24" Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ДАБІ)

Київська міська рада передала ТОВ "Амадеус Ко" в оренду три земельні ділянки площею 2,1839 га; 2,0722 га; 0,1117 га на Парковій дорозі у Печерському районі Києва строком на 25 років. Призначення ділянок — для будівництва та обслуговування об’єктів інженерної і транспортної інфраструктури.

Перевірки у період з 2012 по 2016 рік не проводилися.

На сьогодні, в Господарському суді міста Києва триває розгляд за позовом прокуратури міста Києва щодо скасування дозволів, сертифікатів, та реєстрації декларацій ділянки, відведеної під "вертолітний майданчик".

ЖК "Панорамне містечко"

Цей житловий комплекс, що на Ракетній 24, заборонений через ризик радіаційного зараження. Адже "Панорамне містечко" будують у 300-метровій санітарно-захисній зоні реактора Інституту ядерних досліджень НАН України.

ЖК "Панорамне містечко". 1 секція введена в експлуатації в квітні 2015 року.

Орендар цієї землі та замовник будівництва ЖК "Панорамне містечко" – компанія "Техенерго". Від початку будівництва нею володів фонд "ВІК" народного депутата України, заступника голови фракції "Блоку Петра Порошенка" Ігоря Кононенка та його сина Віталія Кононенка.

Після розслідування "Схем", яке вийшло 26 березня, компанію переписали на ТОВ "СБ ЛТД" – підрядника цього будівництва. Ця компанія заснована двома офшорними компаніями, на які й оформлені всі фірми відомого у столиці забудовника Анатолія Войцеховського. Цей бізнесмен має багато недобудов у столиці, пише "Радіо Свобода".

Стосовно кількості незаконних забудов у столиці в ДАБІ повідомили, що чинним законодавством не передбачено ведення Держархбудінспекцією реєстру об’єктів самочинного будівництва у Києві, отже статистичні дані відсутні.

Прокурорський бізнес

Не обов’язково уся вина незаконних забудов лежить на судах, розповідає Олександр Дядюк. В українських прокурорів є теж свій бізнес. Правозахисник пояснює нам його суть: допустимо, ви щось вкрали у держави, а у в’язницю сідати не хочете. Що ви робите? Домовляєтеся з прокурорами. Вони подають до суду позов про скасування вашої шахрайської оборудки. Проте завідомо пишуть настільки безграмотний позов, що навіть некорумпований суддя відмовляє в його задоволенні. Тому, якщо будуть претензії, ви показуєте усім рішення суду й кажете: "Хлопці, до мене сама прокуратура позивалася, але суд відмовив їй у позові. Я не шахрай, у мене все законно". Отже, ви цим рішенням суду "прикрилися". На радощах й прокурор роз’їжджає на новому авто. Суд теж фактично нема у чому звинуватити – формально суддя прийняв законне рішення – бо такий "безграмотний" позов написали. Усі задоволені. Окрім пограбованої держави, резюмує Олександр Дядюк.

Тотальна безвідповідальність

Насправді відповідальності ніхто із недобросовісних забудовників не несе, підкреслює правозахисник. За останні три роки за кримінальною статтею 298 "Знищення, руйнування або пошкодження пам’яток – об’єктів культурної спадщини" порушено всього-на-всього 14 кримінальних справ. Причому такі історичні об’єкти часто викуповувалися, аби звести на них новобудови. До суду ж дійшла лише одна справа.

Я навіть знайшов вирок у цій справі. Так от — засудили бомжика, який на Байковому кладовищі пиляв метал з огорожі. А ті, хто руйнували цілі будинки, пам’ятки – усі відкупилися. Справи навіть до суду не дійшли. Один бомжик, у якого не було за що відкупитися, "відгріб" за всіх, – розповідає Олександр Дядюк.

За словами Дядюка, усі забудовники, окрім скандального Анатолія Войцеховського, який будує без офіційних на те дозволів, формально мають увесь список документів. Але навіть якщо такий "позитивний" проект на будівництво через певні причини виявляється незаконним, хоча б один із забудовників ліцензію втратив? Жоден. Уже не кажучи, про кримінальну відповідальність.

Читайте також: Новою проблемою для окупантів Криму стали будинки, побудовані за українськими законами