Аби заробити на лепесі, напередодні свят люди прокидаються вдосвіта - конкуренція дається взнаки. Юрій прийшов ще з двома помічниками. Одні - рвуть, він очищає від бруду. Запаси заготовляють максимальні. Дещо залишать собі, дещо роздадуть рідним. Решту продадуть.

“Ми чисто для себе рвемо, додому, для жінки, бо треба і для своїх рідних. Що сам нарвав - то сам нарвав, а те, що на базарі - то таке”, - каже місцевий житель Олександр.

“Відбираю всю, тільки щоб жовтого листя не було, товарний вигляд треба показати людям”, - каже місцевий житель Юрій.

Олександр готує лепехові букети, продаватиме їх по 3-4 гривні. Тим часом на Луцькому центральному ринку пропозиція святкового зілля уже чимала. Катруся і Славко приїхали з Рівненщини. Лепеху діти рвали з мамою напередодні аж 3 години. Продають пучок по 2 гривні.

“Трохи тяжко рветься, там багато грязюки. Я загруз. Там грязюка і вона погано з корінням виривається, потім те коріння треба обрізати або обривати”, - розповідає Славко.

“Я хочу назбирати грошей, щоб татові було на хату, і ще щось собі купити, братові якусь цяцьку купити, машину”, - каже Катерина Малик.

Лепеха потрапила до нас із монголо-татарами, як їхня культова трава. Вони вважали її за рослину, яка очищає воду. Достигає вона влітку, тому і стала символом Зелених свят. Церква, яка і встановила це свято, не проти лепехи, але, каже, часто підміняються поняття: замість величної події надають магічної сили зіллю.

“Можна освячувати лепеху і нею прикрашати будинок, але враховуючи, що лепеха - це одна із трав, які ростуть на Землі, і якогось особливого виділення лепехи від інших трав чи квітів немає. Саме свято налаштовує людей на святкування Святої Трійці, як головної події в нашому житті - Дня народження Церкви, Дня Зішестя Святого Духа на апостолів. Тому всі інші речі не можуть бути більш шанованими і возвеличеними”, - сказав Архієпископ Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл.

Освячене зілля має цілющу силу, а лепеха й поготів, адже має ще й лікарські властивості. Настоєм лепехи миють голову, аби позбутися лупи, а корінь висушують і дають пожувати, коли болить зуб.