У 1964 році у Луврі відбулася перша в історії музею прижиттєва виставка картин жінки. Мова йде про полотна, написані видатною художницею Сонею Делоне, розповідає 24 Канал.

Цікаво Ким працювали українські письменники та хто рятував їх від злиднів

Роботи Соні Делоне у Луврі

Соня Делоне, вона ж Сара Штерн народилася і виросла в Одесі. ЇЇ батьки були з Волині. Майбутня художниця навчалася у Санкт-Петербурзі, а у 1908 році за розрахунком вийшла заміж за німецького критика Вільгельма Уде. Чоловік був геєм і шлюб йому був потрібен для прикриття. Для Соні ж важливим був доступ до творчої еліти. Батьки бачили в ній математикиню, але вона обрала для себе мистецтво.

Через рік Соня на одній із виставок у галереї чоловіка познайомилася з художником Робертом Делоне, розлучилася з Уде та вийшла заміж вдруге. Проте зі своїм першим чоловіком художниця залишалася у дружніх стосунках.

Роберт і Соня Делоне
Роберт і Соня Делоне / Архівне фото

У Соні та Роберта народився син Шарль. Одного разу Соня зшила синові ковдру з клаптиків у стилі печворк. Саме з цього моменту у своїй творчості вона почала відходити від натуралізму. Свій стиль Соня Делоне називала кубізмом, але друг сім'ї Делоне, поет Гійом Аполінер, назвав його орфізмом.

Першу світову війну подружжя пережило в Іспанії, потім повернулося до Франції. Роберт Делоне помер від раку в 1941 році, а Соня продовжувала працювати далі й популяризувати роботи як свої, так і чоловіка. А у 1963 році художниця подарувала 117 картин Франції – як свої роботи, так і роботи покійного чоловіка. Через рік у Луврі організували виставку картин подружжя Делоне. Соня стала першою жінкою-художницею, роботи якої за життя виставили у найвідомішому музеї світу.

Соня Делоне
Соня Делоне / Фото Vogue

Соня Делоне померла у 1979 році. Тоді французька і польська преси писали про те, що померла видатна українка.