“Ми просимо дозволити Церкві засновувати власні навчальні заклади - школи, дитячі садочки і навіть вузи. Бо на сьогодні будь-яка приватна особа має таке право, громадське об’єднання має таке право, а Церква, на жаль, такого права не має”, - каже прес-секретар митрополита Володимира (МП) Георгій Коваленко.
В інших конфесіях до ініціативи Московського патріархату ставляться з насторогою. Представники Київської єпархії не проти, але хочуть рівних можливостей для всіх конфесій.
“Головне, щоб в процесі реалізації такої ініціативи не було того, щоби надавалися преференції у заснуванні таких навчальних закладів лише одній конфесії”, - сказав голова Інформаційного управління Київської Патріархії Євстратій Зоря.
“Така модель релігійної освіти не буде практичною в Україні. Враховуючи і багатоконфесійність (все ж таки у нас немає 90% однієї конфесії), і по-друге, ми вважаємо, що краще таке релігійне виховання діти здобували б у сім’ї і при релігійних громадах”, - сказав представник Української Греко-Католицької Церкви Роман Небожук.
Втім, у Верховній Раді прогнозують - запропонований Московських патріархатом законопроект навряд чи отримає достатню підтримку в парламенті, аби стати законом.
“Не треба цього робити. Не можна нав’язувати щось одне дітям, школярам чи студентам”, - вважає народний депутат, КПУ Світлана Шмельова.
“Конфесії, власне кажучи, можуть створювати свої навчальні заклади. Я думаю, що це дуже нормально. Це питання ускладнюється тим, яку конфесію, яку релігію брати і упроваджувати”, - каже народний депутат, НУНС Володимир Яворівський.
Освітяни ідею створення православних навчальних закладів підтримують. Але за умови - що їх відвідування базуватиметься виключно на добровільній основі.
На питання - чи варто пов’язувати релігію з освітою - батьки молодих дітей відповіли схвально. Кажуть, це навчить їхніх дітей розрізняти добро та зло.
В загальноосвітніх школах вже викладають основи православної культури - у позакласній програмі. Втім, дитина відвідує такі заняття виключно за згоди батьків.