Справу розглядають у судовому комплексі "Скіпхол": там посилили заходи безпеки. Головував на процесі суддя Хендрік Стейнхаюс.

Детально Суд у Гаазі щодо MH17: кого звинувачують та як буде проходити процес

Жоден з чотирьох підозрюваних у справі MH17 знову не з'явився на суд у Нідерландах.

Зазначено, що в процесі попередньо виступлять 49 родичів жертв катастрофи, 84 людини також будуть звертатися за матеріальною компенсацією. Адвокат 27 сімей жертв катастрофи Пітер Лангстраат заявив про те, що четверо обвинувачених рано чи пізно понесуть реальне покарання.

Суддя повідомив, що хоч і справа резонансна, та попереднє рішення щодо підозрюваних з'явиться не раніше, ніж через 14 днів після закінчення слухань.

Від України у справі MH17 Міжнародну слідчу групу очолює заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.

Перше засідання 9 березня

Останніми виступали адвокати одного з підозрюваних, підполковника спецназу ГРУ РФ Олега Пулатова. Саме він виявив бажання брати участь у судовому процесі у справі МН17.

Інтереси Пулатова представляли в суді два нідерландські адвокати Сабіна тен Дуссхате та Баудевейн ван Ейк, які співпрацюють із російською колегою Оленою Кутьїною. Вона також була у залі суду.

Кого підозрюють у збитті Boeing

На сьогодні прокуратура Нідерландів висунула обвинувачення чотирьом фігурантам – трьом росіянам і одному громадянинові України:

  • колишньому "міністру оборони" так званої "ДНР" Ігореві Гіркіну (Стрєлкову).
  • генерал-майору Сергієві Дубінському (Хмурому). Він командир розвідки "ДНР", офіцер ГРУ РФ. Йому можуть інкримінувати організацію атаки на літак;
  • полковнику Олегові Пулатову (Гюрзі). Він ветеран російських ВДВ, його згадано у зв'язку з перевезенням "Бука" та організацією охорони району падіння уламків збитого літака. Міг бути біля установки в момент запуску;
  • громадянину України Леонідові Харченку (Кроту), бойовику "ДНР".

Суддя зазначив, що один з підозрюваних – колишній "міністр оборони" Ігор Гіркін, заперечує законність рішень нідерландського суду щодо катастрофи. Йому намагалися офіційно вручити повістку за адресою його реєстрації, а також зв'язатися з ним електронно: через скайп і Вконтакте, але безуспішно. Тому суддя вважає, що Гіркін свідомо не приїхав до суду.

Коротко про судове засідання:

  • Жоден зі звинувачених 9 березня не прийшов на розгляд справи.
  • Триватиме сьогоднішній розгляд з 10 до 17 години (за нідерландським часом, тобто за українським з 11:00 до 18:00) із двома перервами.
  • На резонансний судовий процес акредитували майже пів тисячі журналістів.
  • Справа наразі складається із 30 тисяч сторінок.
  • Планується, що повний і всесторонній розгляд триватиме протягом року.
  • Українська сторона припускає, що у справі з'являться нові підозрювані.

Напередодні засідання рідні загиблих у катастрофі влаштували акцію мовчазного протесту біля консульства Росії у Гаазі. Активісти винесли перед дипустановою 298 білих стільців, що символізують кожного із загиблих.

Дивіться відео з судового засідання щодо збитого Boeing МН17

Який суд розглядає справу?

Частину обвинувального висновку передано в розпорядження суддів Окружного суду Гааги, але це не Гаазький трибунал. Кілька країн вимагало призначити саме міжнародний трибунал, але в Раді Безпеки ООН цю ініціативу заблокувала Росія. Процес вирішили провести в Окружному суді Гааги.

Через те, що увага нідерландського суспільства й світової спільноти до цього судового процесу велика, організатори вирішили перенести суд у комплекс Схіпхол, у якому розташована юридична компанія у місті Бадхуведорп.


Будівля у якій відбувається суд по MH17 / Фото EPA