Офіцер ЗСУ Тарас Березовець розповів 24 Каналу, що ситуація з забороною використання Україною західної зброї по території Росії є абсурдною. Водночас мотиви Заходу, зокрема, США є зрозумілими.

Читайте також США принципово хочуть, щоб Україна перемогла у війні, – Держдеп

Байден поступово змінює позицію

Президент США Джозеф Байден перебуває під тиском власних радників, зокрема радника з питань національної безпеки Джека Саллівана, який постійно наголошує щодо ризику ескалації.

До честі Байдена, від поступово змінює свою позицію. Від перших місяців вагань вони перейшли до надання Україні серйозних типів озброєння. Передачі нашій країні систем HIMARS також передувала жорстка дискусія. При цьому були надані менш далекобійні ракети з радіусом дії близько 150 кілометрів. Так само довго ухвалювалось рішення постачання Україні західних танків, систем Patriot.

Також після двох років дискусій передали далекобійні ракети ATACMS, які можуть вражати цілі на відстані 300 кілометрів. Проте рішення щодо застосування них по території Росії досі немає. Водночас можна припустити, що це рішення врешті решт буде ухвалено,
– підкреслив офіцер ЗСУ.

Однак невідомо, що може стати тригером для цього. Імовірно сьогоднішня ситуація, коли Росія почала погрожувати безпеці країн НАТО. Йдеться про можливу зміну кордонів в Балтійському морі.

У Росії будуть великі проблеми

Ще одним тригером дозволити Україні бити західною далекобійною зброєю по Росії може стати намір Путіна створити так звану "санітарну зону" на Харківщині, де зараз ворог тисне на півночі області. Також Харків піддається жорстким обстрілам, гинуть цивільні громадяни.

Проте ЗСУ по окупованих територіях Донеччині та Луганщини можуть бити далекобійними засобами, але на Харківщині це неможливо.

"Плече, яке можемо використати, складає максимум на глибину просування противника на нашу територію – лише до 10 кілометрів. Якщо ж у нас з'явиться можливість бити далекобійною зброєю по території Росії, то вся Курська, Брянська, Бєлгородська області стають вразливими. Якщо зможемо бити ракетами SCALP-EG, ATACMS або Taurus (якщо Німеччина нам їх передасть), тоді у противника будуть дуже великі проблеми", – наголосив Тарас Березовець.

Що відомо про дозвіл Україні від США бити західною зброєю по Росії

  • Керівник комітету Палати представників у закордонних справах Майкл Маккол розкритикував адміністрацію Білого дому через обмеження використання західної зброї для захисту України та ударів у відповідь по території Росії.
  • Маккол поцікавився у держсекретаря Ентоні Блінкена щодо можливості з боку Білого дому змінити ставлення до цього питання, щоб Україна мала можливість битися не зі "зв'язаною за спиною однією рукою".
  • Блінкен відповів, що "Україні доведеться приймати свої власні рішення" щодо атак по території Росії. Водночас ЗСУ має отримати "обладнання, необхідне для ефективного захисту".
  • Спікер Палати представників Майк Джонсон опосередковано також підтримав ідею Маккола. Він зазначив, що США має "дозволити Україні вести війну так, як вони вважають за потрібне".
  • Раніше Комітет з розвідки Палати представників США звернувся до міністра оборони США Ллойда Остіна щодо надання США дозволу Україні бити західною зброєю по цілях на території Росії.