З української сторони підпис поставив міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Мовиться про розблокування трьох портів "Одеса", "Чорноморськ", "Південний". Все, що відомо про документ, читайте у матеріалі 24 каналу.

До речі Україна та росія підписали історичні угоди щодо розблокування зерна, – Гутерреш

Кубраков наголосив, що документ – повністю на українських умовах, оскільки ми контролюємо акваторію моря. Експорт продукції можуть розпочати вже за кілька днів.

Підписання угоди / Скриншот з відео

Що передбачає угода

  • Під егідою ООН створять Спільний координаційний центр. До нього увійдуть представники Туреччини, України, ООН та росії. Вони гарантують безпечне пересування суден, які братимуть участь у транспортуванні зерна з українських портів. Вони займатимуться загальним наглядом і координацією домовленостей; реєстрацією суден, що слідують в розблоковані українські порти; затвердженням графіків транзиту та заходу суден в порти.
  • Для дотримання домовленостей у Туреччині створять Інспекційні групи. Вони складатимуться з представників усіх сторін, які, своєю чергою, забезпечуватимуть перевірку вантажів і персоналу.
  • Інспекція буде проходити винятково в гаванях, на вході та виході Турецької протоки. Кубраков наголосив, що спільна інспекція убезпечить наші порти від входу "троянських конів" під виглядом цивільних суден.

Важливо зазначити, що контроль над українськими портами повністю залишається за українською стороною. Руху жодних інших суден, окрім тих, які мають забезпечувати експорт зерна, не буде.

Документ діятиме 120 днів із дня підписання. Опісля його можуть продовжити на такий самий період, якщо одна зі сторін не захоче розірвати його.


Угода про зерно / Фото ОП


Угода про зерно / Фото ОП

Чому угода вигідна для України

Кубраков наголошував, найперше це потрібно для української економіки. Понад 20 мільйонів тонн зерна вже лежить на складах ще з минулого року. При цьому новий врожай теж чекає на експорт.

Це величезні прямі валютні надходження. До речі, прем'єр-міністр Денис Шмигаль також пояснював, що розблокування експорту – це питання на мільярди доларів.

Ця угода додає нам можливостей, але ми не припиняємо роботу з розвитку альтернативних шляхів логістики і готові до будь-яких сценаріїв,
– додав Кубраков.

Чи можуть росіяни скористатись розблокованими портами

Кубраков зазначив, що після вдалого застосування ЗСУ протикорабельних ракет "Нептун" та "Гарпун", окупанти бояться покидати акваторію кримських вод. Крім того, наші позиції зміцнились після звільнення Зміїного.

Тому загроз немає. Однак у будь-якому разі ЗСУ готові дати відсіч на будь-яку агресію.

Дивіться більше – коли розпочнеться експорт розблокованого зерна: відео