До першої радянської експедиції в Гімалаї готувались 3 роки. У 1979 із Кремля надійшла команда відібрати з усього СРСР кращих альпіністів. На всіх кандидатів чекав не легший відбір, ніж у космонавтів.

Так обрали 25 членів експедиції: 12 мали штурмувати вершину, ще 4 запасних, решта — адміністративний центр. У команді намагалися зібрати представників якомога більшої кількості національностей, тому українців було четверо.

Жоден із альпіністів ніколи не підіймався на висоту понад сім із половиною кілометрів. Тут на них чекає підкорення вершини у 8848 метрів найскладнішим маршрутом, який ще ніхто не проходив — ребром південно-західної "стіни".

Базовий табір розбили 21 березня 1982 року. Тут розмістили командний центр, рації та медпункт. Із цього моменту починається щоденна робота. Потрібно перенести весь вантаж, розробити маршрут, а паралельно ще й звикати до клімату.

Зведення перших чотирьох таборів дається відносно легко — це висота до 8 км. Але далі чекає "зона смерті": повітря розріджене, тіло стає млявим, паморочиться в голові. Важко просто дихати, не те що йти із важким наплічником. Одного з учасників відправляють у реанімацію із тиском 50/0.

Підготувати маршрут до фінальної ділянки, до позначки 8200 метрів, довіряють українцям Бершову та Туркевичу. Потрібно ще розкласти п'ятий, останній табір. Команда приймає рішення: той, хто хоче першим підкорити вершину, мусить сам для себе зробити укриття. Пішли росіяни Мисловський і Балибердін.

4 травня о 14:35 експедиція направила до Москви повідомлення про підкорення вершини. Але радіти було рано: альпіністи виснажені, кисень у балонах на нулі, в одного із чоловіків обморожені руки.

Читайте також: Українець, який став революціонером кіноіндустрії

Бершов та Туркевич беруть подвійну кількість балонів, ліки та теплий компот і вже в сутінках вирушають на допомогу. Команда зустрілася за декілька годин. Росіянам надали все необхідне. Час спускатись, але ж вершина так близько. Тож українці по рації просять дозволу піднятися на вершину. Їм не можуть відмовити.

Близько 00:00, у ніч із четвертого на п'яте березня, українці теж дістаються найвищої точки Евереста. Уже згодом Сергій Бершов та Михайло Туркевич отримають свої нагороди і неофіційний титул ангелів-охоронців, які врятували експедицію.