За його словами, в результаті землетрусу в Японії 11 березня, дійсно, земна вісь змістилася на 15 сантиметрів, і це підтвердили науковці з різних країн. У той же час він запевнив, що це маленька величина для впливу на клімат або інші умови на Землі.
Учений також відзначив, що є окремі віхи Землі — вісь обертання і вісь симетрії, які не збігаються. Яцків звернув увагу, що в результаті землетрусу змістилася вісь симетрії Землі, тобто змінився момент інерції Землі, що змінило швидкість обертання нашої планети.
"Зміна швидкості обертання Землі склала 1,7 мікросекунди, тобто Земля прискорила свій рух, а доба зменшилася. Але це дуже мала величина", — сказав директор Головної астрономічної обсерваторії.
За словами Яцківа, це зміна має значення лише для наукових розрахунків координат космічних тіл.
"Для науки це дуже багато. Приблизно на три сантиметри на рік змінюється положення середнього полюсу. А тут 15 см. Це важливо при розрахунках руху супутникових систем, щоб прогнозувати, що робиться на орбіті, та орієнтації Землі в космічному просторі", — сказав він.
Говорячи про можливі наслідки наближення Місяця до Землі 19 березня, Яцків зазначив, що для нашої планети "абсолютно нічого важкого" не слід очікувати. "Відстань, на яке наблизиться Місяць до Землі, не буде найменшим, на яке вже вона наближалася раніше", — відзначив учений.