Саме під виступу у парламенті Нікол Пашинян розкритикував дії двох країн-членів ОДКБ, які, за його словами, допомагали Азербайджану у військовій агресії проти Вірменії у 2020 році. Важливо, що він не назвав, про які саме держави йдеться.

Дивіться також "Помер тиран, але стоїть тюрма": чи змінить смерть Раїсі політику Ірану

Пашинян проти союзників з ОДКБ

Війна, про яку йдеться, тривала 44 дні у 2020 році – з 27 вересня по 10 листопада. Внаслідок бойових дій Азербайджан збільшив свою територію, а опісля в регіон зайшов російський та турецький миротворчий контингенти.

У 2020 році в підготовці війни брали участь наші союзники. Не на нашому боці. Я знаю дві країни ОДКБ, які брали участь у підготовці до війни проти нас,
– сказав Пашинян.

Крім того, прем'єр-міністр Вірменії зазначав, що обидві сторони – Єреван і Баку – не можуть уявити собі мирний процес, адже не знають, що це таке. Пашинян порівняв ситуацію з польотами в космос, які колись здавалися неймовірними.

Спікер парламенту Вірменії Ален Симонян також наголошував на зацікавленості країни у продовженні діалогу з Баку. Він констатував, що переговори щодо мирної угоди тривають, попри складнощі та непорозуміння між сторонами.

Дивіться також Росія зазіхає на суверенітет Вірменії, – ISW

Ширший контекст

  • Протистоянню між Вірменією та Азербайджаном не один десяток років. Перша Карабаська війна тривала з 1988 по 1994 рік. У вересні 2023 року азербайджанські військові, називаючи це антитерористичною операцією, взяли під контроль весь Нагірний Карабах.
  • Через декілька тижнів – на полях саміту Європейського політичного партнерства в Іспанії – прем'єр Пашинян офіційно визнав площу Азербайджану в 86,6 тисячі квадратних кілометрів, зокрема з Нагірним Карабах. Однак відповідні дві країни досі не уклали угоду.