Україна накопичує сили та готується до важкого періоду та ймовірного масштабного контрнаступу і звільнення своєї території, а Захід обіцяє нам в цьому максимально допомагати. Особливо зброєю та фінансами.

Цікаво Що увійде у новий пакет допомоги від США на 3 мільярди: у Пентагоні опублікували перелік

Ветеран війни в Іраку та Афганістані генерал Марк Арнольд вважає, що поки рано говорити про якесь "замороження" бойових дій. При цьому, на його думку, на Заході повинні активніше постачати Україні сучасне озброєння.

Інтерв'ю з генералом США Марком Арнольдом: дивіться відео

У вас багаторічний досвід ведення бойових дій у гарячих точках, зокрема в Афганістані та Іраку. Спостерігаючи за бойовими діями в Україні, що вас найбільше здивувало, як військового, у цій війні з точки зору тактики та стратегії – як у діях збройних сил України так і російської армії?

Що здивувало мене та й загалом більшість людей – це прогнилість усієї російської армії, від керуючої верхівки до простих солдатів на лінії фронту. Усі ці їхні БМП, Т-72, усе, що в них є – воно просто наглухо прогнило. І оце – головний фактор, який призвів до їхньої поразки. На початку війни вони не змогли захопити Київ, і це дуже сильно вразило усіх нас. Ми всі вважали, що велетенська російська армія, а також їхні повітряні сили дуже швидко здолають українські збройні сили на Півночі.

І нас дуже сильно здивували українці – передусім, своєю винахідливістю, швидким прийняттям рішень, мобільністю, і тим, що українське командування делегувало повноваження прийняття рішень "донизу" – простим офіцерам та старшинам, які вступали в бій з російськими частинами, і, звичайно, ідеальне лідерство командування, що теж нас дуже здивувало.


Марк Арнольд (другий зліва) під час виконання бойових завдань / Скриншот з відео 2019 Alumnus of the Year - Mark C. Arnold BSISE '82

Чимало військових експертів і колишніх авторитетних військових відзначають успішну тактику ЗСУ у боротьбі з переважаючими російськими військами. Порівнюють її з тактикою Мохаммеда Алі на боксерському ринзі: "Float like a butterfly, sting like a bee". Наскільки вона є ефективною і чи може змінитися, на вашу думку?

Українці – дуже хоробрі люди. Ваші лікарі, медсестри, а також прості вояки – саме на їхніх плечах перемога над ворогом під Києвом. Насправді я не можу сказати, що тактика "літай як метелик, жаль як бджола" може переламати хід цієї війни, але я вірю, що надзвичайно ефективна робота, яку зробили українські партизани, – оця тактика бий і біжи, розвідка, замахи на гауляйтерів на тимчасово окупованих територіях, – оце є ознаки спритної тактичної війни. Але є, звичайно, інші речі, які українські війська повинні зробити, щоб назавжди вигнати російських агресора зі своєї землі. І те, що ви зараз робите з дальнобійною артилерією і високоточними комплексами, як я вже зазначав раніше в інших інтерв'ю, – це основні кроки, які допоможуть вам перемогти.

Цікава думка Марка Арнольда ЗСУ вже змінили хід війни: що стане початком її кінця

Як ви вважаєте, скільки ще може тривати активна фаза бойових дій на Сході та Півдні? Чи можливе замороження конфлікту, коли обидві сторони "видихнуться" і потребуватимуть вимушеної паузи для перегрупування та відновлення сил, що ви думаєте?

Замороження цього конфлікту на тій фазі, що є зараз, допоможе лише тимчасово. Російська армія видихається, вони не можуть знайти достатньо добровольців для війни в росії, і поки путін не поставить усю економіку на військові рейки і не введе масовий призов, у нього нічого не вийде.

Як тільки війна заморозиться, це буде перепочинок для росіян. Вони точно будуть відновлювати сили, і зможуть це зробити в період від 6 до 12 місяців, і тоді вдарять знову.

Тому я вважаю, що США та союзники по НАТО в жодному разі не повинні вести навіть мови про замороження конфлікту. Це буде просто таки велетенська помилка. Зараз якраз той час, коли Україну потрібно забезпечити сучасною зброєю, щоб вдарити по росії, поки російські війська є виснаженими. Ми можемо поговорити більше про деталі, які необхідні Україні для того, щоб здобути перемогу.

В чому, на ваш погляд, є основна причина того, що російська армія, яку вважали "другою в світі" настільки провалила воєнну кампанію проти України – держави, в багато разів меншою за розмірами й ресурсами? Яка основна причина?

Я вже казав про причину, повторюся ще раз – гниль, гниль, яка повністю охопила усю російську армію – починаючи від верхівки і закінчуючи нижчими чинами, наприклад, водіями БМП. Вся російська влада прогнила наскрізь – це корупція, відсутність лідерства, сержанти і молодші офіцери просто не здатні приймати жодних рішень на полі бою самостійно. Оця гнила структура усіх збройних сил росії, включаючи ВПС, це те, що призвело до їхньої поразки. І вони ніяк цього не змінять. Щоб змінити це, потрібно 10, 15, 20 років. І це перевага, яку український народ і військові повинні використати.


Марк Арнольд закликає надати Україні більше зброї / Скриншот з відео 2019 Alumnus of the Year - Mark C. Arnold BSISE '82

Чи стала, на вашу думку, війна проти України для путіна новим Афганістаном чи В'єтнамом, чи ще зарано про це говорити? Якщо так, то до чого це все може призвести і як це вплине на військову машину кремля?

Я не політичний стратег, але не вірю в те, що путін чи російський народ проводять зараз якісь аналогії з В’єтнамом чи Афганістаном. Занадто рано це казати. І російська пропаганда – дуже сильна. На мою думку, путін вторгся в Україну, щоб посилити свою владу, розширити російську територію. Так, він хоче повністю знищити Україну, повністю знищити українську культуру, але його головна мета – це зберегти свою владу. За допомогою пропаганди ця війна мала б відвернути будь-які ризики для його влади. Бо з кожним роком росіяни все краще розуміють, що в них при владі диктатор, і цей диктатор дедалі міцніше закручує гайки. І війна дуже часто є ще однією причиною, щоб підняти популярність диктатора, ось у цьому, загалом, і вся причина.

До теми Захід вже остаточно обрав сценарій закінчення війни росії проти України

Повномасштабна війна не знає державних кордонів. Є лінія фронту та супротивники, розділені нею. росіяни дуже часто наносять по Україні артилерійські та авіаудари з території своєї держави, внаслідок яких руйнується цивільна та критична інфраструктура та гинуть мирні жителі, у тому числі діти. Чому для США так принципово відстоюють позицію, щоб Україна не могла завдавати удари у відповідь по військовим об’єктам на території росії?

Я вважаю, що це величезна стратегічна помилка з боку США та країн НАТО. Україну постійно бомблять, Маріуполь та Северодонецьк, фактично, зрівняли із землею, десятки тисяч українців примусово депортують за кордон, українських дітей забирають в росію, щоб знищити українську культуру та дух.

США та союзники повинні забезпечити Україну зброєю, яка може завдати ударів по території росії. Я не кажу про Крим. США та НАТО кажуть – не завдавайте ударів по території росії, але це дурня. Початок кінця російської армії в Україні – це знищення лінії постачання пального, боєприпасів, техніки, це потрібно робити як на кордоні, так і на сотні кілометрів вглиб росії. Щоб це зробити, НАТО потрібно змінити свою політику, і відмовитися від тез про заборону ударів по російських територіях – треба дати Україні таку зброю, яка б могла трощити росіян у них же.

Які, на вашу думку, види озброєння, які можуть передати нам країни-учасники НАТО, змогли б найефективніше допомогти Україні протистояти росії та відвоювати тимчасово окуповані території?

США та країни НАТО вже забезпечили Україну багатьма взірцями прекрасної зброї. Якщо говорити про високотехнологічну зброю, то росія вже програла Україні. ЗСУ для перемоги потрібні дальнобійні ракети для систем HIMARS. Також потужне ПРО, батареї "Патріотів", також – літаки, які є на озброєнні НАТО, бойові дрони. Все це також потребує потужних тренувань ваших військових, що може зайняти рік, а то й довше. Одних "Мігів 29", наприклад, буде недостатньо. Літаки повинні мати далекобійні ракети, що здатні знищувати цілі далеко від російського кордону, і знову ж таки, потрібно більше високотехнологічної протиракетної оборони.

Сполучені Штати дуже допомагають Україні у відстоюванні своєї незалежності від російської агресії. Разом з тим, Україна своєю боротьбою проти загарбницької війни рф, показала США та усьому цивілізованому світу, що підтримує та бореться за високі демократичні принципи, повагу до незалежності, на чому побудована система й американського суспільства. Як прості американці ставляться до виділення нам допомоги та чи вважають вони, що вона має тривати для боротьби України за демократичні цінності?

Є опитування, які проводилися у США. Вони, зокрема, показують, що більшість американців підтримують надання Україні зброї та технологій, так само як і фінансування підтримки економічної системи України, що страждає від війни. Тобто американці, не всі звичайно, але більшість, підтримують те, що робить уряд, і будуть продовжувати підтримувати. Що потрібно США та країнам НАТО – то це змінити підхід до інформаційної роботи, треба більше пояснювати людям, чому це відбувається і чому це потрібно. Слід чітко наголосити – США та союзники по НАТО повинні зробити все, аби допомогти Україні перемогти росію, вигнати усі російські війська з Донбасу та Криму.

Який кінець чекає путіна після поразки в Україні – прогноз Марка Арнольда

І потрібно пояснювати, чому це так важливо для нацбезпеки США та їхніх національних інтересів, та усіх інших країн, які входять в НАТО. Бо, якщо росія досягне успіху в Україні, то це лише підштовхне їхню агресію. І, як я вже казав і писав раніше, росія й надалі буде втручатися у демократичні вибори в США та інших країнах, вона буде використовувати свої кібервійська та інформаційні війська, щоб впливати на людей у США та в інших країнах, збурювати там громадянські війни. І якщо Путіна не зупинити, то це його лише заохотить.


Бригадний генерал у відставці – Марк Арнольд / Скриншот з відео 2019 Alumnus of the Year - Mark C. Arnold BSISE '82

Як у США ставляться до американських добровольців, які вирішили стати до лав ЗСУ? Чимало з них вже віддали життя у боротьбі з агресором. Наскільки це явище можна назвати масовим і чи допомагає таким бійцям влада чи вони самі по собі?

Ці хоробрі добровольці, на жаль, діють повністю самі по собі. І, на жаль, нічого не зміниться. США не будуть заохочувати американців їхати в Україну і ризикувати своїми життями на полі бою. Це не зміниться.

Але я знаю, що є багато таких хлопців, як я, які або у відставці, або ще служать, і ми готові допомогти Україні в будь-який спосіб, але від влади ми не очікуємо жодної підтримки. Водночас багато наших хоробрих американців допомагають Україні в гуманітарній сфері, і уряд підтримує такі ініціативи.

Дякуємо вам за це і за вашу підтримку. Чи вірите в те, що Україна зможе відвоювати всі тимчасово окуповані території?

З правильною зброєю, достатнім часом для цього, а також з підтримкою США та їхніх союзників – так, звісно, я всім серцем у це вірю. Але, як я вже казав раніше, і писав про це, для того, щоб закінчити цю страшну війну і зупинити всю цю трагедію так швидко, як тільки можна, США повинні сформувати та очолити коаліцію країн, не лише країн НАТО, а союзників по духу, сформувати спільне повітряне командування і вступити в цю війну. Разом з українськими ВПС ми зможемо підтримати українські сухопутні сили і порівняно швидко знищити усі російські війська в Україні. Тоді ми зможемо закінчити війну швидко. І навіть це займе від 6 до 12 місяців починаючи відсьогодні.

Чим, на вашу думку, закінчиться війна росії проти України з воєнної точки зору? Які сценарії найбільш реалістично виглядають зараз, зважаючи на нинішній стан справ на Півдні та Сході? І головне, коли це може статись, чи можете назвати приблизні часові рамки?

Допоки Україна не отримає ракет великої дальності, сучасних літаків, далекобійної артилерії – немає жодної можливості прогнозувати, скільки часу займе Україні вибити росіян зі своєї землі. Це просто нереально передбачити.

І останнє питання – як закінчиться ця війна, і що іншим країнам потрібно дати Україні, щоб ми перемогли агресора?

З тією зброєю, яку зараз має Україна, ви не зможете стрибнути вище своєї голови. Україні потрібен час, щоб відродити армію, потрібен час, щоб дати солдатам відпочити, Україні потрібні нові тренувальні центри, де вона могла б тренувати своїх сержантів, Україні потрібен час і відпочинок, їй потрібні тренування і нова зброя, більшої дальності ніж та, що є зараз, більше я тут нічого додати не можу. І це може зупинити війну. Тому, як я вже зазначав, тільки коаліція США, яка своїми літаками безпосередньо втрутиться у війну, зможе перемогти росію.