НАЗК
Національне агентство з питань запобігання корупції, як колегіальний орган, має 4 керівників, які гарантують незалежність антикорупційної структури. Кожен з очільників організації відповідає за окрему ланку. Зокрема, Олександр Скопич контролює роботу Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції, Руслан Рябошапка відповідає за контроль законодавства на предмет конфлікту інтересів та інших обмежень. Очолює НАЗК Наталія Корчак, яка ухвалює ключові рішення. Заступник голови організації Руслан Радецький – відповідальний за контроль сервісу е-декларацій.
За законом, ключову роботу з деклараціями повинна зробити НАЗК. Проте, маючи штат та кошти на функціонування, ключовий орган саботував усю роботу відомства.
НАЗК не дає результатів, які від нього очікували, тому що його керівництво є політично-залежним і воно не зацікавлене в тому, щоб виконувати свої функції. На цей орган постійно намагаються впливати з усіх боків,
– заявила голова Ради ГО "Громадський люстраційний комітет" Саша Дрік.
Після оцінки роботи агентства прем'єр-міністр України Володимир Гройсман запропонував керівництву НАЗК піти у відставку. Проте очільники антикорупційного органу проігнорували пропозицію уряду, звинувачуючи посадовців у перешкоджанні в діяльності.
НАБУ
Найрезультативнішою у тріаді є робота Національного антикорупційного бюро України. Щотижня НАБУ оприлюднює новину про викриття, обшуки та нові провадження проти високопосадовців. Проте бюро не може довести справу до кінця без спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Саме на цьому етапі гучні викривальні справи гублять свій слід.
З моменту створення директором НАБУ є Артем Ситник. Бюро розслідує гучні справи, до яких причетні високопосадовці країни. На практиці, саме до НАБУ повинна надходити аналітична інформація, зібрана у НАЗК. Після проведення слідчих дій бюро передає документи до Спеціалізованої слідчої прокуратури, яка, у свою чергу, доводить справу до суду.
Наразі антикорупційне бюро активно функціонує та вже передало до САП 60 кримінальних проваджень.
САП
Найгучнішою справою, доведеною Спеціалізованою слідчою прокуратурою, є арешт та звільнення головного фіскала країни Романа Насірова. Попри це САП не доводить до кінця справи великих підприємств, злочини яких доведені слідством. Підозри не підписуються головою організації Назаром Холодницьким місяцями, що дозволяє фігурантам справ ліквідувати сліди злочинної діяльності.
Окрім цього очільник САП часто у судах робить все, щоб дати можливість правопорушникам уникнути відповідальності.
Чому антикорупційна тріада неефективно працює та які гучні справи не доведено до завершення – дивіться у програмі журналістських розслідувань ЦРУ.