Розбиті вікна, закидані яйцями та розписані стіни – "Росспівробітництво" постраждало після візиту організацій С14 та ОУН тиждень тому. Обурені, що російська урядова організація підпорядкована МЗС, яка фінансується з федерального бюджету, безперешкодно працює в Україні та ще у 80 країнах світу. Їхні куратори – офіційні дипломати. І хоча на сайті організації новини лише з літературних читань чи виставок, експерти цей центр називають "м'якою силою".
Читайте також: Росіяни на Донбасі є: прикордонники знайшли на позиції "ДНР" військовий квиток РФ
В Україні "Росспівробітництво" або як ще його називають "Російський центр науки та культури" з'явився у 2010-му. Займається він вихованням молоді в російському дусі. Так в 2016 році патріотичні організації разом з СБУ на Сумщині викрили "Табір юного розвідника". Плоди російського виховання проявились ще з першими бойовими зіткненнями на Донбасі. Приміром, киянин Андрій Савельєв, який юнаком відвідував цей центр, в 17 років пішов воювати за "ДНР". Після поранення юнак виїхав до Московської області, де жебракує.
Є й ряд інших, вже історичних фактів. На фото, зробленому в приміщенні "Росспівробітництва" в 2013-му році, цілий ряд ще молодих, але перспективних російських бойовиків. Зокрема, Олексій Селіванов – лідер організації "Вєрное казачество", Павло Рудометов – організатор автопробігу з бюстом царя по Україні, Єгор Смородін – спортсмен та бізнесмен з Дніпра, який в 2014-му керував охороною екс-регіонала Олега Царьова.
Самі сепаратисти підтверджують, що були в "Росспіробітництві". А Селіванов написав, що він їх критикує не тому, що вони не є структурою російських інтересів, пропаганди і розвідки фактично, а через те, що вони не достатньо ефективні,
– зазначив член організації С14 Євген Карась.
Під "м'якою силою" експерти розуміють організацію, яка під виглядом культури і мистецтва поширює російську національну ідею.
Читайте також: В Росії нема ніякої опозиції, – журналіст
"В минулому році, вони, наприклад, зібрали 60 молодих лідерів з України і привезли їх в Москву. Чим вони тут займаються – велике питання", – запевнив власний кореспондент агенції "УНІАН" в Росії Роман Цимбалюк.
До війни подібних організацій в Україні було десятки. Найвідоміші – "Інститут країн СНД", "Бойове братство", "Вірне козацтво". Контролювались вони російськими спецслужбами.
Попри дипломатичне прикриття "Росспівробітництво" міжнародного імунітету не має. Проте закриття центру для СБУ та РНБО – чомусь питання не з простих.