Про це в статті для DT.UA пише кандидат юридичних наук, заступник голови Громадської комісії з розслідування і попередження порушень прав людини в Україні Станіслав Батрин.
"Українській владі було дано умовний рік для того, щоб довести вину фігурантів санкційних списків у вчиненні злочинів проти українського народу. Україна не тільки не довела вину, — держава досі навіть не має формалізованих обґрунтованих претензій до більшості осіб із команди Януковича. У цьому нас переконують або ж самі фігуранти санкційного списку (Портнов), або особи, котрі виконували управлінські функції (Рибак), а головне – факти: відсутність кримінальних справ, закриті кримінальні провадження і – що більш наочно — третій Генеральний прокурор на Різницькій з часу Революції Гідності", — пише Батрин.
Автор наголошує, що ГПУ як орган і генпрокурор як керівник — взяли на себе виняткову і повну відповідальність за організацію та підтримку держобвинувачення щодо Віктора Януковича і його оточення.
При цьому ГПУ не мала наміру ділитися зоною контролю в питанні повернення активів і підтримки санкції з іншими органами влади, громадськими активістами, організаціями.
"Очевидно, що розслідування щодо "касти недоторканних" і після Майдану відбуваються за особливими правилами: починаються "складнощі" у розслідуванні, з'являються незрозумілі рішення судів, що відмовляють у взятті під варту, а також заяви по лінії ГПУ про те, що вони не можуть чинити тиск на суд", — зазначає Батрин.
"Особливе ставлення" до "недоторканних" дало можливість представникам режиму Януковича піднімати питання про скасування санкцій. Таким чином, формальні підстави для скасування санкцій — порушення права власності, права на здійснення господарської діяльності, ділової репутації і так далі. Фактичні — відсутність доказів причетності зазначених осіб до скоєння економічних злочинів або порушення прав людини в Україні", — додав автор.
Як відомо, Євросоюз офіційно зняв обмеження з чотирьох високопосадовців режиму Віктора Януковича.
Так, з "чорного списку" виключили колишнього главу СБУ Олександра Якименка, колишнього першого заступника глави АП Андрія Портнова, сина екс-прем'єра України, нардепа Олексія Азарова та колишнього радника президента України Ігоря Калініна.