Європейський Союз поки запровадив 5 пакетів санкцій проти Росії через війну проти України. При цьому ухвалений він був ще 8 квітня 2022 року. З того часу чимало йшлося про 6-ий пакет санкцій, який би мав включати ембарго на постачання російської нафти. Адже доходи від її продажу становлять чималу суму, яка наповнює російський бюджет, і ці гроші витрачаються на війну проти України.

Важливо Шостий пакет санкцій проти Росії розглянуть 16 травня на рівні міністрів країн ЄС, – Боррель

Але дійти консенсусу європейським країнам поки не вдається. Проти запровадження ембарго на поставку російської нафти виступає Угорщина. Тамтешній президент Віктор Орбан є доволі наближеним до російського диктатора Володимира Путіна. Окрім того, в Будапешта є чимало інших суперечок з керівництвом ЄС. Але своє рішення на дати згоду на заборону на російську нафту в країні пояснюють значною залежність від постачання російських енергоресурсів.

В Євросоюзі готові були піти на значні поступки Угорщині в цьому питанні. Як і Словаччині. Обидві країни й справді залежать від поставок російського викопного палива. Тому їм давали час до кінця 2024 року для запровадження ембарго. Чехії, для прикладу, до червня 2024 року. А от решті країн – до кінця 2022 року.

Але навіть це не змусило угорську владу погодитися на це. Там і далі стверджують, що відмова від російської нафти буде для їх економіки "ядерним ударом". І запевняють, що їм треба більше часу.

Гроші в обмін на домовленості

Тож в Брюсселі розглядають можливість виділити додаткове фінансування для Угорщини в обмін на підтримку ембарго на постачання російської нафти. Це планують зробити в рамках енергетичної стратегії під назвою REPowerEU. Вона спрямована на поступове припинення залежності блоку від російського викопного палива.

Суперечка Угорщини та ЄС за гроші

Варто відзначити, що у Європейському Союзі запустили процедуру зменшення фінансування Угорщини. Причина – корупція в країні. Після приходу до влади Віктора Орбана, там було зафіксовано значну консолідацію влади в руках прем'єра та його партії "Фідес", а кошти від ЄС потрапляли на рахунки наближених до Орбана людей.

Однак в ЄС запевняють, що дискусія про додаткове фінансування для Угорщини жодним чином не пов'язане зі скороченням видатків для країни через порушення верховенства права. І під час переговорів ці питання не порушувались.

Поки невідомо, чи пристала Угорщина на нову пропозицію від ЄС. 6-ий пакет санкцій проти Росії мають обговорити посли закордонних справ країн на спільній зустрічі.

Чи буде в 6 пакет санкцій включено ембарго на постачання російської нафти – достеменно невідомо. Видання Financial Times повідомляє, що це питання виключили зі санкційного переліку. При цьому зробили це не лише через позицію Угорщини, але й Греції та Мальти.