Саме ці речовини породжують неконтрольоване розмноження небезпечних синьо-зелених водоростей, що спричиняють цвітіння води.
"Ще 10-15 років назад фостфати були або на межі визначення, або ж дещо перевищували цю межу визначення і складали в сотих. На сьогоднішній день це десяті і вже підбирається десь до серединки ГДК", - каже Державна екологічна інспекція м. Києва Зоя Безрук.
Коли за таких темпів концентрація фосфатів досягне граничного рівня екологи не беруться казати. Водночас, абсолютно точно знають результат такого забруднення.
"Створення повністю безкисневого середовища і знищення водного об’єкту як екологічної одиниці, тобто начебто є вода, але вона мертва", - каже науковець Сергій Курило.
Перевірки, які здійснює інспекція довели, що концентрація нечистот у стічних водах практично кожного перевіреного підприємства перевищує норму. Однак чиновники розводять руками - штрафами у декілька тисяч гривень на промислових гігантів не вплинути.
"Тільки в цьому році зафіксовано було більше 80 підприємств, в тому числі і очисних споруд, у котрих перевищення вмісту фосфату від встановлених нормативів становив більше, ніж у 5 разів - це вибірковий контроль - це не масовий", - каже Державна екологічна інспекція України Віктор Раков.
Попри це, за словами фахівців, найбільше воду забруднює населення. Адже українці здебільшого користуються пральними порошками та миючими засобами, що містять фосфати. Застарілі вітчизняні очисні споруди не можуть впоратись з таким рівнем забруднення. Разом з оновленням бар'єрів від нечистот, переконують експерти, треба змінювати Митний кодекс та запровадити маркування відповідних товарів.
"Нам не треба вигадувати велосипед. Все законодавче регулювання використання фосфатовмісних миючих засобів вже існує в країнах ЄС. Нам треба лише взяти основні засади цього регулювання і імплантувати в наше законодавство", - каже заступник гендиректора "Київводоканалу" з юридичних питань Віта Струкова.
Поки в Україні з відповідних законодавчих актів лише постанова, згідно з якою до 1 травня уряд має подати на розгляд Верховної Ради закони, що регулюватимуть використання фосфатовмісних миючих засобів. Однак поки на вулиці Грушевського щодо цього питання тиша.