Це стосується обмінних операцій до 50 тисяч гривень. Якщо захочете поміняти більше - необхідно буде надати копії документа, який посвідчує особу для повної її ідентифікації. Національний банк пояснює зміни бажанням удосконалити порядок проведення готівкових операцій та встановити контроль за їх обсягами.
“Куди ця інформація буде йти з обмінників? - Ви знаєте, спитайте у банків, які роблять ці обмінні операції. Всю інформацію, яку запроси робить чи податкова чи інша - вони тільки в рамках закона. Щодо закона про банківську таємницю, то ці закони ніхто не відміняв”, - говорить речник Нацбанку Сергій Круглик.
Наразі ж засвідчити особу потрібно при операції на суму понад 15 тисяч гривень. Люди здебільшого такої реформи не розуміють.
Банкіри ж заспокоють - для чесних людей це лише формальність, і робота банків від цього майже не зміниться.
“Не повпливає на кількість операцій, на суми, які повинні бути, суми, які продаються клієнтам не є значними, не будуть перевищувати дані ліміти. Єдине, що збільшиться кількість документів, які будуть потрапляти в архів”, - сказав керівник регіонального управління комерційного банку Сергій Бойко.
“Це є комерційна таємниця. Широкий доступ до неї просто так не існує. За запитами відповідних органів вона може бути надана при дотриманні всіх вимог діючого законодавства”, - розповів заступник директора департаменту казначейства банку Олександр Должанський.
Те, що держава хоче знати, скільки валюти є в Україні, та хто нею торгує - свідчить про бажання боротись із відмиванням злочинних доходів.
“Посилення контролю за обігом готівки, в першу чергу, валютної в Україні, і я вважаю, що турбуватися нашим громадянам абсолютно не слід, тому що ця постанова скерована, в першу чергу, на боротьбу з корупційними діями, на відмивання грошей”, - вважає заступник завкафедри банківської справи Львівської комерційної академії Юрій Самура.
Однак деякі експерти не виключають і політичної складової реформи. Мовляв, влада посилює контроль над валютною активністю населення перед виборами, коли можливі стрибки інфляції і валютний ажіотаж.
“Перед виборами в нас може трапитись те саме, що в 2004 році. Вже сьогодні оголошено, що на 25 відсотків зросте заробітна плата в наступний рік, за місяць-два до виборів вона може зрости ще на 25 відсотків, і може бути повторення білоруського варіанту”, - сказав проректор Львівської комерційної академії Віктор Шевчук.
Разом з тим реформа від Нацбанку передбачає і ліберальну зміну. Зараз людина може купити або продати за один день не більше 80 тисяч гривень. З кінця наступного тижня ця сума зросте до 150 тисяч.