Всього в Україні було понад 16 тонн отрути. Наразі вивезли лише половину. Зберігати його - небезпечно. Ємкості псує корозія, є загроза витоку отрути, а від цього можуть постраждати як екологія, так і самі люди.
“Це фактично 74% азотна кислота. Якщо потрапить на шкіру, то утвориться рана до кістки, дуже небезпечно”, - каже начальник департаменту з утилізації ракетного палива Міноборони Сергій Брунь.
Витік меланжу може призвести до хімічного отруєння у радіусі 25 кілометрів. Втім, для утилізації в Україні відповідних підприємств немає. тож везуть його до Росії за кошти ОБСЄ.
“Нам дуже приємно відчувати, що уряд України розуміє необхідність знищення залишків того режиму, який свого часу якимось чином нас розділяв”, - каже посол Данії в Україні Мікаель Борг-Хансен.
На вивезення та утилізацію меланжу ОБСЄ витратило вже 18 мільйонів євро. Вже очищені від отрути військові містечка обіцяють передати громаді.
“На цей час іде екологічне обстеження наслідків того, що зберігалося, складається екологічний паспорт. Після цього будуть проведені заходи щодо приведення у безпечний стан самої території, і після цього ці військові містечка, ці території, будуть повністю убезпечені, передані місцевим органам місцевого самоврядування”, - каже заступник міністра оборони України Володимир Омельянчук.
Наступного року Міноборони прагне очистити від отрути останні дві військові частини. Мова йде про харківський та одеський склади, де наразі понад 8 тонн меланжу.