У світі багато занедбаних місць – від міст, наполовину поглинених піском або снігом, до старих шахтарських містечок, де відчувається дух Дикого Заходу. Про найцікавіші з них розповідає сервіс TransferGo.
Дивіться також Непомічені перлини: мальовничі міста Європи, про які мало хто знає
Зверніть увагу! Матеріально допомогти рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи за допомогою сервісу TransferGo. Завдяки його функціоналу понад 7 мільйонів клієнтів у всьому світі щодня роблять своїх близьких щасливішими.
Сервіс має багато переваг, зокрема:
1. Швидкість та зручність використання. Все, що потрібно для переказів – смартфон та наявність інтернету.
2. Надійність. Усі перекази з картки на картку або з рахунка на рахунок абсолютно безпечні.
3. Прозорість. Можливо здійснювати операції за вигідним курсом та без прихованих платежів.
4. Грошові бонуси у програмі "Запроси друга".
Реєструйтесь та робіть переказ просто зараз.
Міста-привиди чітко показують, що буде зі світом після того, як зникне людство. Це і моторошно, і магічно водночас, тому що у таких місцях завжди домінує природа. А там, де проростають рослини, завжди є надія на нове життя.
Крако, Італія
Насправді Італія багата на міста-привиди через стихійні лиха. Однак найпопулярніше з них – це Крако в Базилікаті. Це тисячолітня локація на схилі скелі, яка постраждала від низки зсувів, повені та землетрусу.
У Крако ніхто не живе з початку 1980-х років. Більшість кам'яних будинків давно спорожніли, однак те, що там залишилося, й робить місто цікавим. Тут можна побачити старі печі, перекинуті стільці та загадкові скляні пляшки, які дивним чином все ще стоять вертикально на полицях попри зсуви ґрунту та землетруси.
Найкращий і найбезпечніший спосіб познайомитися з Крако – це вирушити на екскурсію з гідом лабіринтними вуличками, які ведуть до вершини скелі. Там розміщена найстаріша будівля міста – нормандський замок. Мандрівники також можуть відвідати давно занедбані церкви, ринкові площі та старі палаци.
Місто-привид Крако: фото з Unsplash, Pixabay
Колманскоп, Намібія
Це місто наполовину поховане у сипучих пісках пустелі Наміб в Африці й зараз важко уявити, що там вирувало життя. Колись цей населений пункт активно розвивався, а пік його розквіту припав на початок XX століття.
Там видобували алмази, також були бальний зал, боулінг, театр і навіть фабрика з виробництва льоду. Цікаво, що прісну воду для отримання льоду в пустелю доставляли залізницею.
Завдяки великій кількості алмазів, які вперше виявив залізничник, який змітав пісок із колій, Колманскоп швидко перетворився на успішне шахтарське місто. Однак, як і у випадку з більшістю таких населених пунктів, процвітання незабаром зійшло нанівець.
Виснаження родовища коштовного каміння в поєднанні з новими знахідками на півдні призвели до того, що до 1956 року все місто було повністю покинуте.
Піски пустелі, які тимчасово стримувалися втручанням людини, невдовзі повернулися. Вони намагаються поглинути те, що залишилося.
У місті ще багато об’єктів, які не засипало. Зокрема лікарня Кракенхаус, довгі коридори якої заповнені купами піску, боулінг і двоповерховий будинок керівника шахти.
Місто-примара Колманскоп: фото з Unsplash та Shutterstock
Найкращий час для відвідин цього міста – це світанок.
Острів Хашіма, Японія
Важко повірити, що крихітний острів біля узбережжя Нагасакі колись був одним із найнаселеніших місць планети. Місто тут заснували у 1887 році для видобутку вугілля на морському дні.
Шахтарі та їхні сім'ї жили у величезних багатоквартирних будинках із залізобетону, які височіли над островом, а підводні шахти тягнулися аж до морського дна та до сусідніх островів.
Майже через 100 років вугілля там стало добувати нерентабельно. У 1974 році шахту закрили, а люди виїхали у пошуках роботи та кращого життя. Так острів Хашіма перетворився на привид.
У вересні 2008 року Хашіма включили у список на отримання статусу "Світова спадщина ЮНЕСКО" як пам’ятник епох Тайша і Шова. Уряд префектури Нагасакі хотів перетворити острів на парк-музей, однак це доволі дорого, оскільки усі будівлі в аварійному стані.
В останні роки Хашіма став популярним серед туристів, які бажають поглянути на залишки промислового міста-примари. Однак його більша частина наразі перебуває під загрозою обвалення. Тож для відвідувачів збудували декілька безпечних оглядових майданчиків.
Покинутий острів Хашіма: фото з Unsplash
Боді, Каліфорнія, США
Це справжня мрія фанатів теми Дикого Заходу. Колись у Боді проживали близько 8 500 людей. Однак у 1876 році неподалік виявили золото, що перетворило цей населений пункт в одне із найжорстокіших і найбеззаконніших місць у США.
У Каліфорнії Боді називали "містом злочинців". До 1879 року там було понад 2000 будівель, зокрема квартал червоних ліхтарів, опіумні притони та гральні зали. Однак, як і в більшості міст, які пережили золоту лихоманку, це не тривало довго. До 1915 року все золото зникло, як більшість людей.
Наразі від кримінального міста залишилися занедбані будинки, курні вулиці та пагорби, вкриті чагарником. Загалом там налічується близько 150 будівель та кілька іржавих автомобілів і возів, які повільно занепадають під спекотним літнім сонцем.
Покинуте "місто злочинців" Боді: фото з Unsplash
З 1962 року місто перебуває під охороною держави як історичний парк. Відвідувачі можуть приєднатися до екскурсій або вільно прогулятися магазинами та салунами, які раніше були заповненими товарами та випивкою, а також давно занедбаними будинками, де на іржавих цвяхах досі висить вицвілий одяг.
Каякой, Туреччина
Мало хто знає, однак у Туреччині також є своє місто-привид. А точніше, це село.
Спершу це було грецьке місто Лівісі, яке побудували у XVIII столітті на місці стародавнього міста Карміліссос.
Там в основному жили етнічні греки. Однак внаслідок греко-турецької війни Лівісі спорожніло через депортацію населення, тобто так званого "обміну населенням" між Грецією і Туреччиною.
Наразі ця місцина належить Туреччині, має статус села та назву Каякой. Велика частина історичного пункту перетворилася на руїни, включно з фонтаном XVII століття, церквами, каплицями та сотнями старих будинків.
Пейзажі міста-примари Каякой: фото з Unsplash
Нещодавно Туреччина почала докладати зусилля з відновлення історичного міста. Там навіть відкрили кілька закладів та готелів для туристів.