А ще в різних країнах світу існують забобони, пов'язані з п'ятницею 13-го. 24 Канал розповідає різноманітні вірування і традиції в деяких державах світу. Ви будете здивовані!
Читайте також Удар нижче пояса: чому італійці терпіти не можуть піцу з ананасами
Чому п'ятниця 13-те нещасливий день: 4 походження забобонів
П'ятниця 13-го вважається нещасливим днем, і це пов'язано з подіями, що розгорнулися в цей день у жовтні 1307 року. Того дня за наказом французького короля Філіпа IV тисячі лицарів-тамплієрів були заарештовані й піддані тортурам. Ця історична подія сприяла виникненню забобонів навколо п'ятниці 13-го, які відтоді увічнюються у фольклорі, літературі та кіно. Попри його поширеність у масовій культурі, немає жодних наукових чи історичних доказів того, що цей день приносить нещастя.
У переказі зі скандинавської міфології 12 богів зібралися на святкову вечерю в небесному царстві Вальгаллі. Однак, святкування прийняло похмурий оборот з непроханим приходом 13-го бога, Локі. Хитромудрим маневром Локі змусив сліпого бога темряви Ґольдера смертельно поранити бога радості та щастя Болдера стрілою з омели. Після трагічної загибелі Болдера землю охопило глибоке почуття скорботи, що посилило зловісну асоціацію з числом 13 у скандинавських культурах.
Ще з'явився новий погляд на забобони з п'ятницею 13-го, який пов'язує їх з місячним календарем, де повний місяць припадає на 13-й день. Цей зв'язок викликав подальшу дискусію про різні вірування, пов'язані з повним місяцем. Серед них – застереження проти початку важливих справ саме в цей день. Крім того, багато людей вірять, що повний місяць збігається зі зростанням кримінальної активності, самогубств, хвороб і нещасних випадків.
Нещастя п'ятниці 13 пов'язують і з місячним календарем / Фото Unsplash
Також п'ятниця 13-те широко вважається нещасливим днем через розп'яття Ісуса Христа. Дослідники припускають, що ця ключова подія сталася 13-го нісана за єврейським календарем. Таке тлумачення призвело до сприйняття п'ятниці 13-го як дня, коли після смерті Сина Божого на світ були випущені злі сили. Ще, згідно з релігійними традиціями, вважається, що темні сили активізуються в п'ятницю ввечері, якраз перед святкуванням єврейського шабату.
В які забобони в п'ятницю 13-го вірять у різних країнах
- Німеччина
У Німеччині віра в значення чисел і дотримання унікальних дат глибоко вкоренилася в культурі. Серед них п'ятниця 13-го виділяється як один з найстрашніших днів у році. Історично пов'язане з нещастям, число 13 з часів Середньовіччя асоціювалося зі смертю та руйнуванням.
Німецькі історики простежують джерела цього забобону до 1307 року, коли видатні члени ордену тамплієрів були страчені у п'ятницю, позначивши число 13 як передвісника нещастя. Як наслідок, багато німців намагаються уникати планування важливих подій на цю дату, натомість відкладають зустрічі або, в деяких випадках, взагалі залишаються вдома.
Крім того, присутність чорного кота, який перебігає дорогу, вважається поганою прикметою, оскільки місцеві жителі вірять, що така подія віщує лихо. Коли це марновірство збігається з п'ятницею 13-го, очікування поганих новин посилюється, що призводить до підвищеної обережності серед населення.
- Англія
Цікавим відображенням забобонів є те, що багато британських хірургів вважають за краще скасовувати всі нетермінові операції у п'ятницю, які збігаються з 13-м числом місяця. Цей запобіжний захід підкреслює поширену віру в зловісну природу цього числа, яке продовжує вселяти страх у багатьох людей.
Крім того, у деяких кінотеатрах часто немає сидінь поруч із цим номером.
В Англії в деяких кінотеатрах часто немає сидінь поряд з місцем 13 / Фото Unsplash
- Франція
У поєднанні традицій і вірувань багато жителів країни можуть не дотримуватися забобонів, але глибоко вірять у прикмети. Цей культурний нюанс проявляється під час святкових зустрічей, де французи звикли ставити додатковий стілець за столом, коли за ним присутні 13 осіб, незалежно від того, чи очікуються додаткові гості.
- США
У Сполучених Штатах культурна відраза до числа 13 очевидна в різних галузях, особливо в будівництві та готельному бізнесі. Багато будівельних компаній вирішують не додавати 13-й поверх у будівлях, а нумерація переходить одразу з 12-го на 14-й.
Цей забобон поширюється і на аеропорти та готелі, де мандрівники можуть помітити, що немає виходу на посадку під номером 13, а готельні номери з такою нумерацією взагалі відсутні.
Як щодо інших країн
В таких країнах, як Ізраїль, Іспанія, Португалія, Японія, Корея і Китай, "13" – це цілком поважне число.
У Китаї бояться зовсім іншої цифри – числа 4. Там квартири і телефонні номери, що містять цю цифру, продаються за зниженими цінами.
Аналогом п'ятниці 13 у Греції, Румунії та іспаномовних країнах є вівторок 13-го. В Італії навпаки, нещасний день у п'ятницю 17-го.
Тоді як українці не такі забобонні, як більшість європейців та не цураються числа 13. Адже, якщо хтось відмовиться мешкати на тринадцятому поверсі, то завжди знайдеться той, хто оселиться там із задоволенням. Якщо одні не одружаться в п'ятницю, 13-го, то інші таку дату вважатимуть щасливою.