Після того, як закон набуде чинності, секс без згоди підпадатиме під статтю зґвалтування.
Читайте також: Зґвалтування в Україні: статистика в інфографіці
Норма про розписку на секс викликала найбільше питань. Адже в кодексі не прописано, якою вона має бути. Вже з'явилося чимало жартів про те, що перед будь-яким статевим актом потрібно буде дати партнеру письмову розписку, що ти не проти. В мережі навіть опублікували зразки як її оформлювати. Правозахисники запевнили, що ця тема – не для жартів, а так звана розписка на секс – вигадка.
Не може бути розписка про те, що особа дає згоду на сексуальні дії, це нонсенс. Я вважаю, що це намагання знівелювати та принизити значення цього закону,
– переконана Галина Федькович, юрист ГО "Жіночі перспективи".
До нововведень притягнути до кримінальної відповідальності за зґвалтування могли лише в тому випадку, якщо до сексу жінку чи чоловіка примусили силою, погрозами або зловживали уразливим станом особи. Тепер справу можуть завести навіть тоді, якщо всього цього не було, до того ж збільшили й термін покарання.
Відповідальність за секс без згоди
Вперше вводиться кримінальна відповідальність за секс з малолітніми незалежно від їхньої згоди. Достатньо, щоб йому або їй було менше ніж 14 років, а правопорушнику — більше. За таке можна отримати від 5 до 15 років позбавлення волі
З появою нових норм йде в минуле стереотип про "подружній обов'язок": якщо дружина чи чоловік не хоче займатися сексом, примушувати не можна. Раніше за такі справи правоохоронці й братися не хотіли.
Правозахисниця Галина Федькович розповіла, що мала клієнтку, яку зґвалтував колишній чоловік. Жінка одразу викликала правоохоронців, та справу відкрили лише за побої – за зґвалтування відмовились.
Коли вони дізналися, що шлюб не розірвано, їхнє ставлення відразу різко змінилося. Вони почали переконувати жінку, що справа безперспективна,
– зазначила юристка.
Криміналісти наголосили, що в будь-якому випадку факт зґвалтування все одно має бути доведеним. А ось юристи побоюються, адже є ймовірність, що кількість шахраїв, які можуть вдаватися до шантажу, збільшиться.
Передбачена тепер кримінальна відповідальність й для жінок-ґвалтівниць. Такі випадки хоч і рідко, але трапляються. Якщо провину доведуть, то за зґвалтування чоловіка жінка може загриміти за ґрати на п'ять років.
До слова, 2018 рік виявився багатим на скандали, які були спричинені звинуваченнями у сексуальних домаганнях чи насильствах по всьому світу. Журналісти 24 каналу розібралися у найгучніших скандалах.