Відбудовувати доведеться роками, Ізюм "спалений": як живуть люди на деокупованій Харківщині
На звільнених від росіян територіях фіксується критична гуманітарна та інфраструктурна ситуація. На відбудову міст і сіл можуть піти десятиліття.
Після звільнення решти тимчасово окупованих територій Україна матиме аналогічні проблеми, які зараз є на звільненій частині Харківщини. Про це 24 каналу розповів керівник військового напрямку "Фонду Сергія Притули" Роман Сініцин.
Зверніть увагу Рука з браслетом: знайдене в Ізюмі тіло військового впізнала його дружина
"Випалена земля"
Активіст зазначив, що ситуація на деокупованій Харківщині загалом "дуже погана".
Ситуація погана як гуманітарна, так інфраструктурна. Відбудовувати промисловість, інфраструктуру та бізнес доведеться роками. Можливо навіть десятиліттями. Те ж стосується розміновування, тому що там величезна кількість проблемних територій, через що ледь не щодня підриваються як місцеві, так і військові,
– пояснив Сініцин.
За його словами, на деокупованих територіях наразі немає карт мінних полів, тому це теж "величезна проблема".
"Насправді, у разі звільнення інших регіонів, аналогічні проблеми будуть і там. Росія залишає за собою лише "випалену землю" і наслідки терору: катування, зґвалтування, катівні. Це абсолютно системна й масова історія", – додав волонтер.
Як живуть люди на деокупованій Харківщині: дивіться відео
Ситуація з інфраструктурою
Сініцин вказав, що на сьогодні у деяких населених пунктах уже розпочали відновлення енергопостачання та зв'язку.
Світло уже десь відновлюють, як і зв'язок. Зокрема, у Балаклії, яка менш зруйнована, ніж Ізюм та Ізюмський район. В Ізюмі насправді все дуже сумно. Там місто зруйноване майже тотально. Я не знаю, як там відновлюватиметься газопостачання та опалення. Зв'язку теж немає, як і світла. Є військові та гуманітарні місії,
– розповів активіст.
Він додав, що волонтери роздають місцевим мешканцям товари першої необхідності, а також допомагають зв'язатися з родичами.
"Є також "старлінки". Це дуже рятує. Тому що гуманітарні фонди дозволяють ними користуватися. І деякі місцеві телефонують своїм родичам вперше за 6 місяців. За це велика подяка Ілонові Маску – за супутниковий зв'язок, тому що він справді рятує й багато чого вирішує на фронті", – підкреслив волонтер.
Читайте також Вирішує географія: чому контрнаступ на Херсон не може бути таким, як на Харківщині
Що говорять місцеві
За словами Сініцина, на деокупованих територіях різні настрої серед місцевого населення.
Переважно Харківщина не така "ватна", як деякі міста Донецької та Луганської областей. Зокрема в Лисичанську й Сєвєродонецьку, де залишалися "ждуни". Місцеві вітають військових, підходять і дякують. Особливо вони це робили у перші дні,
– зауважив активіст.
Він розповів, що після звільнення територій люди почали виходити з підвалів, однак чи залишаться вони й надалі жити у зруйнованих містах і селах – питання відкрите.
"Якийсь відсоток звідти, звісно, виїде. Тому що там є тотально зруйновані села, чи міста, як-от Ізюм. Й незрозуміло, як там далі жити взимку. Впевнений, що ще якийсь відтік населення буде звідти", – пояснив волонтер.
За його словами, на місцях тривають заходи із виявлення колаборантів і тих, хто співпрацював з ворогом.
"У деяких містах росіяни тікали так швидко, що не знищили й не забрали з собою списки персоналу та людей, які отримували російські паспорти. Зараз з ними працюють працівники Нацполу та СБУ", – резюмував Сініцин.
Звірства росіян на Харківщині: що відомо
- У поліції інформували, що на територіях деокупованої Харківщини виявили щонайменше 10 катівень. Повідомлялося, що 2 катівні знайшли у Балаклії, відразу 6 в Ізюмі та по одній у селі Гракове та в місті Вовчанськ.
- 15 вересня у Держприкордонслужбі повідомили, що в Куп'янську виявили п'ятьох підлітків, віком від 15 до 17 років, закритих російськими військовими в одному із підвальних приміщень.
- Український омбудсмен Дмитро Лубінець показав кадри, як функціонувала катівня окупантів в Ізюмі.
- Сергій Болвінов, начальник Слідчого управління поліції Харківщини, інформував, що під час окупації Балаклії росіяни завжди тримали у полоні щонайменше 40 людей. Окупанти годували людей тільки кашами.
- 11 вересня з'явилася інформація, що українські військові зайшли в Ізюм та підійняли там прапор України. Згодом в Ізюмі виявили масове поховання поряд з кладовищем. Там виявили щонайменше 450 могил.
- Президент Володимир Зеленський повідомив, що одного чоловіка окупанти задушили мотузкою та закопали з нею на шиї. Жертвами загарбників стали цивільні, військові, жінки та діти. Зокрема, окупанти вбили цілу сім'ю: матір, батька та доньку.
- За словами Зеленського, на Харківщині росія повторила те, що було у Бучі. Наразі українці тільки починають дізнаватися повну про те, що відбувалося на тимчасово окупованій частині області.
Вас також може зацікавити – чому путін йде шляхом ескалації у війні: дивіться відео