На початку літа 2014 року Україна, не оклигавши від подій на Майдані, занурилася у війну на Донбасі. Ледь не щодня надходила інформація про загиблих патріотів. 17 червня у полон бойовиків потрапила українська льотчиця Надія Савченко.

Із мішком на голові її передали російським спецслужбам. Савченко відвезли до Воронєжа. Слідчий комітет закидав Надії незаконний перетин кордону та співучасть у вбивстві російських журналістів Ігора Корнелюка та Антона Волошина.

Тим часом, інформаційна війна між Україною та Росією була у самому розпалі. Президент Путін вже тоді дав зрозуміти всьому світу: Савченко відпускати не збираються.

Якщо під час попереднього слідства та судового розгляду з'ясується, що вона не винна, її буде негайно звільнено. Якщо ж з'ясується, що вона дійсно брала участь у цьому вбивстві, будемо виходити із рішення російського суду,
— заявив тоді російський лідер на одній із конференцій.

Версія обвинувачення української полоненої потроху починала танути: упродовж усього процесу прокурори та слідчі знаходили підставних свідків та сфабриковані факти причетності Савченко до смерті російських журналістів. Натомість аргументи адвокатів навіть не враховувалися судом. Це вкотре підтверджувало, що Надію судили на замовлення Кремля.

Обстріл, у коригуванні якого звинувачують Надію Савченко, відбувся об 11:40. Таким чином, навіть якщо о 10:00-11:00 вона вже була в полоні, це повністю розбиває російську версію обставин загибелі Корнелюка та Волошина,
— пояснив адвокат Надії Савченко Ілля Новіков.

За подіями довкола Савченко спостерігав весь світ. Усією планетою проходили акції під гаслом "Свободу Надії". Мережею ширився хештег #FreeSavcenko. Однією із вимог Заходу до Путіна, поряд із поверненням Україні Криму, виведенням російських військ із Донбасу, стало звільнення полоненої льотчиці.

Винесення вироку Савченко суд намагався відкласти під різними приводами. За більш ніж півтора роки й досі не провели експертизу мобільних телефонів полоненої льотчиці та навідріз відмовилися сприймати аргументи адвокатів із цього приводу.

Утім захисники й досі впевнені в позитивному результаті: чи то сподіваються на диво, чи знають щось таке, що не кажуть широкому загалу.

Сама ж Надія, попри неодноразові голодування, твердо стоїть на своєму: з усмішкою слухає прокурорів та суддів. ЇЇ останнє слово перед оголошенням вироку вразило емоційністю увесь світ.

Нагадаємо, сьогодні Донецький суд Ростовської області Росії виніс вирок Надії Савченко, визнавши її винною у загибелі російських журналістів — 22 роки колонії.