До Верховної ради надійшли подання від Генеральної прокуратури на зняття депутатської недоторканності з 5 депутатів парламенту. Це нардепи "Народного фронту" Євген Дейдей і Максим Поляков, депутат групи "Воля народу" Олесь Довгий, народний депутат "Блоку Петра Порошенко" Борислав Розенблат і нардеп фракції "Радикальна партія" Олега Ляшко Андрій Лозовий.

До Дейдея і Лозового у НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури давно є запитання з приводу їхніх електронних декларацій. Тому подання на них – не сюрприз. Як я розповідала у минулих ефірах, 27-річний Лозовий має фантастичну вдачу.

Він ніколи не працював у бізнесі, але зміг зібрати 6 мільйонів гривень заощаджень, купити дорогі годинники, антикваріат і зброю. Декларація Дейдея теж одразу викликала сумніви. Його доходи набагато більші, ніж ті, які він вказав. І це була лише справа часу, коли до цих нардепів дійде черга антикорупційних органів.

А ось справи проти Довгого, Розенблата і Полякова – несподіванка. Олесь Довгий – екс-секретар Київської міської Ради і був близьким соратником колишнього мера Києва Леоніда Черновецького. Довгий проходить у справі про незаконне відчуження земельних ділянок на Жуковому острові у Києві у 2007-2009 роках. Розенблат і Поляков фігурують у бурштиновій справі. За версією слідства, вони отримували хабарі за лобіювання змін до законодавства в інтересах бурштинового бізнесу.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій вже спрямував подання про зняття недоторканності з цих 5 нардепів до регламентного комітету парламенту. І тут починається найцікавіше. Коли ці документи пройдуть комітет і чи вистачить голосів у залі Ради для зняття депутатського імунітету з 5 політиків?

Читайте також: Я не розумію, що тут роблять іноземні спецслужби, – Розенблат про спільну операцію НАБУ і ФБР

Регламентний комітет має 20 днів на розгляд цього питання і якщо у нього не має зауважень, передає документи у зал на голосування. Парламент працює до 14 липня. В мене є великі сумніви, що комітет встигне прийняти рішення до закриття сесії. І ось чому.

Давайте подивимось на склад регламентного комітету. Він складається з 11 депутатів, 4 з яких, тобто більш ніж третина, – це депутати "Народного фронту". Перший заступник голови комітету Павло Пинзеник, близький соратник Миколи Мартиненка, діяльність якого вже давно розслідує НАБУ. Крім Пинзеника, від "Народного фронту" у комітеті є ще Світлана Войцеховська, Владислав Данілін і Ірина Єфремова.

Раніше цей комітет займався недоторканністю таких депутатів як Сергій Клюєв, Вадим Новинський з "Опозиційного блоку" та Олександр Онищенко з "Волі народу". Але ще ніколи комітет, у якому так багато представників "Народного фронту", не розглядав подання на депутатів своєї ж фракції. Як ми пам’ятаємо по судовому процесу по вибору запобіжного заходу Мартиненко, фракція була доволі дружньою у його підтримці.

Цього разу депутати "Народного фронту" теж не залишились осторонь і вийшли на знак підтримки депутата Полякова, коли він виступав за парламентською трибуною. Невже члени комітету цього разу підуть проти своєї фракції? Сумніваюсь. І оскільки Поляков фігурує у бурштиновій справі разом із Розенблатом із БПП, важко уявити, що комітет швидко погодить і його кандидатуру.

Читайте також: Що відбувається після гучних обшуків, проведених прокуратурою

У Довгого теж є впливові знайомі. Нардепи фракції ББП Сергій Березенко і Ігор Кононенко свого часу були депутатами Київради від Блоку Леоніда Черновецького. Усі троє – це колишні члени його команди, які працювали разом. Тепер же Кононенко і Березенко – надзвичайно впливові люди у парламенті.

Скоріш за все, для Довгого зараз не так важливо затягнути справу через комітет, як переконатися, що для зняття з нього недоторканності у Раді не вистачає голосів. Переконана, що він буде залучати усі можливі зв’язки. Прогнозую, що до канікул може постраждати від дій комітету хіба що Лозовий чи Дейдей, якого побратими з НФ погодяться принести у жертву. Тоді Рада, вгамувавши частково суспільний запит на справедливість, з чистою совістю піде у відпустку.

Але хотілося б, що б і в Раді, і в усіх владних кабінетах зрозуміли, що політичні ігри із фігурантами корупційних розслідувань – занадто прогнозоване явище.

Спроби заблокувати, затягнути терміни зняття недоторканності або провалити голосування у залі завдадуть шкоди не НАБУ, а тільки владі. Тому закликаю комітет і парламент не замилювати виборцям очі, якщо потрібно попрацювати додатково ще тиждень, і прийняти ці важливі рішення. Переконана, Мальдіви почекають і нікуди від вас не дінуться.