Закрити Америку для іммігрантів та біженців Дональд Трамп обіцяв впродовж усієї передвиборної кампанії. І справу цю відкладати у довгу шухляду не став. Під кінець першого ж робочого тижня американський президент на чотири місяці зачинив двері до США перед усіма біженцями і на три місяці заборонив в'їзд громадянам Іраку, Сирії, Ірану, Судану, Лівії, Сомалі та Ємену. За словами Трампа, такі дії спрямовані на боротьбу з тероризмом.

Це не заборона на мусульман. Ми добре підготувалися. Вона буде дуже ефективною. Побачите це в аеропортах,
– прокоментував Трамп.

Вже на другий день після указу в американських аеропортах почали масово затримувати громадян семи "заборонених" країн. За підрахунками ЗМІ, їх лік уже пішов на сотні. Декого вдалося звільнити через суди, але більшість людей поки залишаються під вартою.

Я маю потрібну візу у паспорті і працюю на американський уряд. Але коли я приїхав сюди, то зі мною поводилися так, наче я порушив закон чи зробив щось погане. Я дуже здивований,
– розповів іракець, якого затримали в аеропорту Нью-Йорка, Хамід Халід.

На захист іммігрантів стали американські правозахисники. Вони подали позов проти указу Дональда Трампа і таким чином завдали президенту першої поразки у суді. Американська Феміда постановила тимчасово призупинити депортацію затриманих в аеропортах мігрантів.

Меседж цього рішення простий – указ не відповідає духу Америки. Це незаконний акт, який ставить під загрозу наші спільноти. Цей указ спрямований проти людей, які і роблять нашу країною великою,
– підкреслив юрист Американського союзу захисту громадянських свобод Андре Сегура.

На рішення суду уже відреагували у Міністерстві національної безпеки США, де заявили, що підкоряться ухвалі. Втім, наголосили, що указ Трампа залишається у силі.

Тим часом на захист мігрантів стали прості американці. По всій країні тисячі людей збираються під аеропортами і вимагають випустити затриманих.

У нашої країни є програма з прийому біженців. А те, що зробив Дональд Трамп, – це огидно та ганебно. Тому я тут протестую. Як він насмілився це зробити, не спитавши нікого поради?
– заявила обурена протестувальниця Памела Френч.

Проти рішення Трампа виступили і світові лідери. Прем'єр Канади Джастін Трюдо пообіцяв прийняти затриманих в аеропортах. З критикою указу виступили і канцлер Німеччини Ангела Меркель та прем'єр Великобританії Тереза Мей. Розкритикували вчинок Трампа і міжнародні організації, зокрема ООН та Amnesty International.

Наказ Дональда Трампа забороняє в'їзд до США людям на підставі їхньої національності. Це шокує. Він завдає удару по біженцях, які сьогодні і так є найбільш вразливими у світі,
– зауважив директор Amnesty International з глобальних питань Одрі Гогран.

Тим часом американські ЗМІ проаналізували чорний список країн і запідозрили Трампа у лобіюванні власних інтересів. Адже до нього не потрапили Азербайджан, Туреччина, Єгипет, Саудівська Аравія та ОАЕ. За даними Bloomberg, з усіма цими країнами компанії Трампа мають бізнес-зв'язки.

Читайте також: Чому Україні не варто поспішати контактувати з оточенням Трампа?